Blíží se konec tradičního piva? Nový výrobní proces straší pivaře ve snech
Střet piva s ekologií vedl ke vzniku nového výrobního procesu, z něhož řada lidí nemá moc velkou radost.
Čím dál více lidí řeší, jak chránit planetu před uhlíkovou stopou. Výrobci piva to pojali po svém.
Pivo bez alkoholu i vody
V reakci na mezinárodní jednání týkající se snížení emise skleníkových plynů se k akci přihlásili i výrobci piva. Nejen výroba, ale i transport sudů na obrovské vzdálenosti vyžaduje obrovské vklady energií a z nich vyplývající emise uhlíku, které se výrobce piva rozhodl omezit. A jelikož dopravní systémy změnit nelze, je potřeba sáhnout k množství přepravovaného materiálu. Americká společnost Sustainable Beverage Technologies (SBT) vyvinula stroj BrewVo, který vyrábí verzi piva obsahující mnohem méně vody než je obvyklé. V zásadě je jedná o extrémní pivní koncentrát, který si každý může dodělat doma.
Budeme u piva řešit jeho uhlíkovou stopu? Zdroj: iStock
Pivní koncentrát
Proces výroby je následující. Nejprve se vaří pivo standardním procesem. Následně se z něj odstraní alkohol a přidá nová dávka mladiny (cukernatý meziprodukt vznikající v první fázi technologického procesu výroby piva). Několikerým opakováním procesu vzniká silně aromatický, viskozní koncentrát, který se dá skladovat i přepravovat v mnohem menším balení. Alkohol se následně do koncentrátu vrátí. Voda se do něj přidá až na místě určení, nemusí se tedy přepravovat. Výsledný produkt hustotou i barvou připomíná motorový olej.
Společnosti SBT a Alfa Lava v rámci zpětného doplnění vody dodávají přístroje, které do koncentrátu vrátí filtrovanou vodu ideálních parametrů. U piva se tato myšlenka zdá revoluční, ale u nealkoholických nápojů už podobný systém přepravy koncentrátu a následného naředění už nějakou dobu funguje. Pivo je pak sice považováno za velmi tradiční nápoj, ale jak ukazují ceny z několika mezinárodních soutěží, piva vyrobená „koncentrátovým“ systémem BrewVo budou mít své místo na pivním trhu.
Voda dělá pivo
Z pohledu množství emitovaného uhlíku podobný postup dává logiku. Méně přepravovaného materiálu znamená méně uhlíku přiloženého do kotle skleníkového efektu. Jenže voda, z níž je pivo vařené, je jednou ze základních ingrediencí tvořících chuť piva. Každý pivovar má svou charakteristickou vodu. Plzeňský pivovar nedá na svou vodu dopustit a jesenický pivovar Holba má vlastní studnu přímo v areálu pivovaru. Jen těžko by si milovníci konkrétních značek uměli představit, že by se voda dodávala do piva z různých zdrojů podle místa, kde by se pivo „kompletovalo“. Podle výrobce by stačilo dokonce vlít koncentrát do sifonu. To už si pravověrný pivař dokáže představit snad jen s bolestí na hrudi.