Pití alkoholu má spojitost se sedmi formami rakoviny, prokazují výzkumy
Nepopíráme všechny možné výhody alkoholu od pravěku až po současnost. Ale je dobré vědět také o jeho drobných nevýhodách – třeba o tom, že jeho spojitost s rakovinou je nepopiratelná…
Vědci již dlouhá léta podezírali alkohol s propojením s rakovinou – ale nedařilo se jim přijít na případy, kdy je rakovina primární příčinou vzniku karcinomu. V odborném časopise Addiction ale před nedávnem vyšla studie, která shrnuje dosavadní poznání v tomto oboru; její autorka dospěla k názoru, že propojení je jasná.
Ve studii se tvrdí, že i průměrná spotřeba alkoholu má vliv na vznik rakoviny sedmi orgánů: jater, úst a hrdla, hrtanu, jícnu, tlustého střeva, střev a prsou. Je důležité zdůraznit, že alkohol není jedinou příčinou těchto rakovin, ale vždy patří k jedněm z nejdůležitějších faktorů. Podle výše zmíněné práce se ale tyto typy rakoviny podílejí z 5,8 procent na úmrtích na rakovinu. Pokud vám takový údaj nic neříká, převedeme ho na reálná čísla: znamená to asi 500 000 lidských životů ročně.
Tento výzkum vychází z desítek let statistik shromažďovaných organizacemi World Cancer Research Fund, International Agency for Research on Cancer a World Health Organization. Podle autorů zprávy existují navíc náznaky, že je alkohol propojen také s dalšími druhy rakoviny, konkrétně kůže, prostaty a slinivky. Definitivní důkazy však zatím vědci nemají, je podle nich potřeba dalších dat. Problém ve vyhodnocování těchto údajů spočívá v tom, že konzumace alkoholu je spojena s rizikovějším chováním, které může vyvolat rakovinu – ale samotný alkohol být viníkem nemusí…