Pijete hodně kávy? Budete žít déle, tvrdí vědci!
Často slyšíme o tom, jak nám naše zlozvyky zkazí život. Teď se však možná blýská na lepší časy, pití kávy by totiž mohlo být i velmi prospěšné. Jak na to vědci přišli?
Pití kávy patří pro mnoho z nás mezi neodmyslitelné denní rituály a tento nápoj patří mezi celosvětově nejpopulárnější. Navzdory jeho oblíbenosti však občas narážíme na názory, že by se to s ním nemělo přehánět, a řada lidí má výčitky, že si během dne dopřávají už několikátý šálek kávy. Tentokrát se však všichni můžeme uklidnit, jelikož se opět ukázalo, jak pro nás pití kávy nejen nemusí být škodlivé, ale dokonce bychom ho i měli zařadit do svého režimu. Proč?
Káva prostě pomáhá
Španělský výzkum z Hospital de Navarra proběhl na téměř 20 tisících mužích a ženách středního věku, kteří byli sledováni po dobu deseti let. Výsledky musí všechny milovníky kávy velmi potěšit: její pravidelní vyznavači totiž zřejmě umírají výrazně později. Riziko předčasné smrti napříč spektrem příčin se ve výzkumu snižovalo s každými dvěma šálky kávy denně, nejlépe na tom nakonec byli ti, kteří každý den vypijí čtyři. Toto zjištění navazuje na starší americký výzkum, který zase propagoval tři šálky denně. Zdá se, že s tímto nápojem tedy není třeba nakládat tak opatrně, jak se někdy uvádí.
Jak se přesně k těmto výsledkům dospělo? Na začátku studie všichni zapojení účastníci poskytli detailní informace ohledně svého jídelníčku, životosprávy a zdraví. Mezi sledovanými kategoriemi byla i konzumace kávy. Výzkum se týkal lidí mezi 25 a 60 lety, jejich průměrný věk činil 38 let. V průběhu následující dekády zemřelo 337 účastníků a výzkumníci následně sledovali, jestli mezi jejich životosprávou a úmrtím lze nalézt nějaké statisticky významné vazby. Právě pití kávy se ukázalo být nejsilnějším prediktorem přežití. Přestože zaznamenaných úmrtí nebylo ve vzorku mnoho, výsledky jsou v souladu s většinou starších studií, takže není důvod jim nevěřit.
Zázračné antioxidanty?
Jaké jsou nejvýraznější látky, které káva obsahuje a které zároveň pomáhají tělu? Řada z nich interaguje s různými tělesnými funkcemi, konkrétně nejvíce kofein, diterpeny a antioxidanty. Právě antioxidanty jsou zřejmě nejprospěšnější, jelikož ochranným způsobem pro tělo fungovaly i nápoje ve verzi bez kofeinu. Zajímavé spojení se ukázalo v souvislosti s věkem – vyšší množství kávy lépe fungovalo u starších účastníků výzkumu. Lidé ve věku nad 45 let, kteří ve větším množství pili kávu, umírali výrazně méně nežli jejich věkoví souputníci, jež tento nápoj nevyznávali. U mladších lidí tak výrazný rozdíl nebyl, ovšem nabízí se tvrzení, že s postupujícím věkem je pití kávy stále přínosnější.
Již některé dřívější studie naznačily, že káva může zlepšit funkci jater a imunitního systému. pozitivní efekt antioxidantů v kávě zmiňuje i vedoucí aktuálního výzkumu, doktorka Adela Navarro: „Doporučila bych pít opravdu hodně kávy, je to dobré na srdce. Podle mě jsou ideální tak čtyři šálky denně.“ Výzkumníci však pokračují ve sledování účastníků i nadále, aby po čase opět mohli přijít se zajímavými údaji. A především tím, jak se bude vyvíjet zdravotní stav náruživých pijanů kávy…
Text: MS