Přesná data o koronaviru: Zkušený český analytik předpovídá, co nás čeká v příštích týdnech
Když vystudovaný informatik (VUT Brno), konzultant a spisovatel Petr Ludwig zveřejnil 20. září svou prognózu vývoje hospitalizovaných v souvislosti s nemocí COVID-19, sklidil většinou jen posměch. Jeho čísla ale sedí. „Základ úspěšné prognózy je potlačit intuitivní lineární pohled a věřit číslům a exponenciále,“ napsal Ludwig na svém facebookovém profilu a zároveň připojil novou prognózu.
V České republice začala platit opatření, jejichž cílem je zploštit křivku nově nakažených a snížit reprodukční číslo z 1,5 (13. října) na 0,8. Mělo by se tak stát během třítýdenního uzavření všech druhů škol vyjma mateřských, dále díky uzavření restaurací, barů a kaváren pro vnitřní konzumaci, zákazu popíjení na veřejnosti a stanovení maximálního počtu osob, které se mohou potkat, na šest.
Klíčoví jsou lékaři a zdravotníci
V pozadí těchto opatření je snaha ochránit co největší počet zdravotnického personálu – lékařů a sester – pro nadcházející klíčovou bitvu, která se odehraje v nemocnicích. V pondělí 12. října bylo nakaženo téměř 5 000 lékařů a zdravotníků, přičemž se v předchozím týdnu počet nakažených zdvojnásobil.
O prudce rostoucí počty lidí, jejichž onemocnění COVID-19 vyžaduje hospitalizaci, se tak stará rychle odtávající skupina zdravotníků. Přitom ve středu 14. října již bylo v nemocnicích přes 2 500 lidí s COVID-19.
Lidé si z opatření vyhlášených vládou ne zrovna přesvědčivým způsobem dělají na sociálních sítích legraci, mnozí dodržují nošení roušek jen naoko. Podle Petra Ludwiga, který byl na jaře 2020 členem poradní skupiny české vlády, je ale situace mimořádně vážná. Jeho předpověď pro následující dny a týdny, která se dnes začala šířit po Facebooku (a hlasitě doporučujeme její přečtení), najdete zde:
Přátelé, tohle bude nejdůležitější příspěvek za celého půl roku. Vzpomínáte si, jak jsem 20.9. nasdílel prognózu vývoje...
Zveřejnil(a)Petr Ludwig dne Středa 14. října 2020
Ludwigův graf pochází z webu Živě.cz.
Kdo je Petr Ludwig?
Vystudoval informační a datové vědy se specializací na modelování a simulace komplexních systémů na Fakultě informačních technologií VUT v Brně. Jeho velkým tématem je boj s prokrastinací, je autorem knihy Konec prokrastinace (2013). Od roku 2017 vytváří pod názvem Deep talks jeden z nejsledovanějších českých podcastů.