Pět milionů korun pro mladé české vědce!
Mladí vědci mohou do 31. března žádat o grant Nadačního fondu Neuron, za kterým stojí moderní čeští mecenáši vědy.
Nadační fond Neuron na podporu vědy vyhlašuje grantovou soutěž pro rok 2014. Přihlásit se mohou vědci do 40 let, kteří se věnují základnímu (v medicíně i aplikovanému) výzkumu. Fond podpoří vždy jeden projekt z následujících oborů: medicína, matematika, fyzika, společenské vědy a nově i chemie. Nejvyšší možná podpora je jeden milion korun. Uzávěrka přihlášek je 31. března 2014.
„Grantovou soutěž vyhlašujeme už počtvrté. Podporujeme vždy přímo konkrétní vědce a jejich projekty, takže finanční prostředky využijí vědci v plné výši skutečně na své bádání, nikoliv na administrativní výdaje v rámci instituce,“ vysvětluje filozofii fondu jeho ředitelka Monika Vondráková.
Proč podporovat vědu? Vyplatí se to!
„Nadační fond Neuron má ambici stát se prestižní platformou podporující vědu v České republice ze soukromých zdrojů, a to bez nároku na jakýkoliv vlastní zisk,“ dodává k poslání fondu prof. Josef Veselka, garant fondu v oboru medicína.
Žádost o nadační příspěvek může podat vysokoškolsky vzdělaný odborník do 40 let zabývající se výzkumem v České republice, nebo úspěšný český vědec, který se rozhodne pro návrat ze zahraničí. Grant je udělen na základě kvalitního vědeckého projektu, přičemž vědec doloží svou odbornost publikační činností v mezinárodně respektovaných odborných časopisech.
Vítězný projekt vybírá komise pod vedením garanta, renomovaného vědce v daném oboru. Za společenské vědy plní tuto roli prof. Miroslav Bárta, který říká: „Nebudeme se bát podpořit originální a odvážné výzkumné projekty, které budou mít ambici otevřít nové oblasti společenských věd.“
Letos bude poprvé podpořen i projekt v oboru chemie. „Žádný z oborů chemie není preferován. Jako garant oboru mohu zaručit, že grant získá ten/ta nejlepší žadatel. Těším se na vaše aplikace,“ vzkazuje uchazečům prof. Pavel Hobza.
Nadační fond Neuron je financován čtyřmi novodobými mecenáši české vědy: Karlem Janečkem, Liborem Winklerem, Daliborem Dědkem a Martinem Ducháčkem, kteří tak chtějí navázat na tradici mecenáše a podnikatele Josefa Hlávky.
„Nepovažuju za vhodné, aby byli vědci financováni složitými penězovody, kdy prostředky z našich daní plynou přes komplikované rozhodovací mechanismy a část se jich ztratí,“ odůvodňuje zvolený způsob přímé grantové podpory Dalibor Dědek. Proč má smysl takto podporovat české vědce? „Nejdůležitější oblastí lidské činnosti je právě věda, výzkum a poznání,“ dodává Karel Janeček, který vznik fondu inicioval.