Patříte mezi ty, koho připraví roboti o práci? Nová studie ukazuje, kdo je na tom nejhůř
Nebojíte se robotizace a umělé inteligence? Pak byste asi měli…
Za posledních 10 let se ve Spojených státech zvýšil počet průmyslových robotů o 72 procent. Podle nové studie vypracované pro Bank of America Merrill Lynch však naznačuje, že bude mnohem hůř – především kvůli příchodu umělé inteligence.
Zpráva má 300 stran a pojednává o všech významných rizicích umělé inteligence. Jednoznačně největší jsou ekonomické a sociální problémy, které z pokračujícího trendu v rozvoji umělé inteligence vyplývají.
Rozvoj a stále častější používání umělých inteligencí povedou podle autorů studie k obrovským narušení trhů a sociální stability. Rychlý rozvoj robotiky sice významně zvedne produktivitu amerických firem a sníží náklady na výrobu, současně ale bude představovat bezprecedentní zvýšení nezaměstnanosti. Jako příklad uvádí zpráva startup ze San Francisca, který přišel s plně automatickým strojem, který sám připraví hamburger a může prakticky nahradit téměř všechny zaměstnance v restauracích s rychlým občerstvením.
Neděje se to však jen v USA ale vlastně po celém světě. Například ve Spojených arabských emirátech by měli rádi do konce desetiletí robotické policisty, kteří by mohli zvýšit bezpečnost, aniž by se muselo přijímat více lidí. V Řecku už zase fungují robotické autobusy bez řidičů… Svět se nám zkrátka mění před očima a ohroženy jsou téměř všechny profese na trhu.
Sci-fi? Asi ne...
Sice to může znít jako vědecko-fantastický film, ale podle předních expertů je robotická revoluce opravdu již za dveřmi. Naznačují to i ekonomické údaje: během pěti let by se měl trh s roboty zvětšit trojnásobně! A hlavním záměrem při výrobě robotů je nahrazení lidské práce. Společnosti, které roboty a umělé inteligence navrhují, se sice zaklínají tím, že se jen pokoušejí zlepšit svět a odstranit tu nejnamáhavější a nejméně zajímavou práci, ale to je jen PR. Ve skutečnosti se robotika začíná plést do všech povolání a ohroženy jsou všechny profese.
Někteří špičkoví manažeři na to upozorňují již delší dobu. Například Ray Kurzweil, šéf technologického vývoje ve společnosti Google, upozorňuje, že by současné rychlé změny mohly vést ke vzniku něčeho, co nazývá singularitou. Mělo by jít o situaci, kdy lidé již nebudou nejinteligentnějšími tvory na planetě a jako takoví budou nahrazeni našimi potomky, stroji. Paradoxem je, že právě Google je tahounem ve vývoji umělé inteligence a jejích aplikací…
Ale zpět ke zprávě americké banky. Ta se takhle daleko do budoucnosti nedívá, ale o to ostřeji vidí bezprostřední následky robotiky. Automatické stroje a jejich masivní průnik do dalších odvětví znamenají, že bohatství se bude ve společnosti distribuovat ještě méně rovnoměrně než nyní. Ještě více se ho dostane do rukou vlastníků technologií – a „obyčejní zaměstnanci“ zchudnou. Už jen proto, že přijdou o jistotu práce a budou se živit spíše příležitostnými „bokovkami“.
Banka se v americkém duchu nejvíce obává toho, že tento vývoj povede ke vzniku monopolů. Současně však autoři zprávy upozorňují na to, že podobné scénáře už se v dějinách objevily mnohokrát – a nikdy se nenaplnily. Nové technologie zatím vždy vedly k tomu, že se na trhu objevila zcela nová a zatím neznámá zaměstnání – a snad se to stane i nyní…