Proč jsou pastelky šestihranné a ne kulaté? Přečtěte si vysvětlení přímo od výrobců
Ačkoliv pastelky a tužky přicházejí v nejrůznějších tvarech i velikostech, za standardní by se dal považovat šestihran. Každý už nepochybně takovou tužku držel v ruce, možná i kousal její konec, ale pozastavili jste se někdy nad tím, proč výrobci vybrali právě takový tvar? Důvodů je hned několik.
Původně byly ručně vyráběné tužky zcela kulaté. Bavíme se nejen o stříbrných či olověných tyčinkách, používaných před rozmachem grafitu, ale právě i o prvních dřevěných tužkách s již víceméně shodnou podobou jako dnes. Až do 19. století nicméně neexistoval žádný standard a neuplatňovala se ani strojová výroba, což se však změnilo zejména v souvislosti s americkým podnikatelem Josephem Dixonem, který začal tužky vyrábět masově.
Optimalizace procesu
Zákonitě tak začaly vznikat stroje, které připravovaly z dřevěných desek poloviny budoucích tužek, brousily do nich drážky pro grafitové tuhy nebo je finálně lepily k sobě. A v tu chvíli přišla ke slovu optimalizace, díky které se zrodila šestihranná tužka.
Podle Charlese Berolzheimera z firmy California Cedar Products Company a jeho vyjádření pro MSN je šestihran v první řadě efektivnější v souvislosti se zpracováním dřeva. Z jedné dřevěné desky lze vyrobit devět šestihranných tužek, ale jen osm kulatých. Tím pádem vzniká méně odpadu a výroba je levnější. Mohli byste správně namítnout, že tzv. tesařské tužky, které jsou obdélníkové, jsou z tohoto hlediska ještě efektivnější, jejich tvar už ale jde proti ergonomii strouhátek, která jsou navržena pro kulaté tužky.
Možná jste minuli: První létající auto na světě je ze Slovenska. Skutečně funguje a už je známá i jeho cena
Dalším aspektem je samozřejmě stabilita šestihranné tužky, která na rozdíl od tužky kulaté nesjede ze stolu. A zapomínat nesmíme ani na pohodlnější úchop, který ovlivňuje i potenciální únavu ruky a v začátcích podporuje správné držení. Otázkou samozřejmě zůstává, co byl z pohledu výrobců tužek primární zájem. Něco nám naznačuje, že šlo o popisovanou výtěžnost tužek z jedné dřevěné desky, pokud ale tento záměr slouží i něčemu dalšímu, je to tak patrně v pořádku.
Video, které jste mohli minout: Opravdový Iron Man: Speciální oblek létá rychlostí 137 km/h, podívejte se na demonstraci