Parazitický červ začal napadat lidské oči. Nová hrozba je tu
Ve Spojených státech se objevil červ, který dříve útočil jen na dobytek. Teď ale své chování i kořist změnil – stal se jí člověk, respektive jeho oko.
Červ v oku – první nález
Abby Beckley lovila lososy na Aljašce, když jí něco spadlo do oka. “Jako by mě tam jen škrábala řasa,” popsala pocit americkému časopisu National Geographic. Jenže bolest nemizela a Beckley se proto rozhodla podívat se v zrcadle, co se jí s okem děje. Když si nadzvedla víčko, na prstu našla červa. A nebyl tam sám, během pár minut si jich z oka vyndala rovnou několik…
Červ druhu Thelazia gulosa
Okamžitá návštěva lékaře ukázala, že paní Beckley je jediným člověkem na Zemi, který je nyní infikován parazitickým červem napadajícím oči savců. Jmenuje se Thelazia gulosa a vědci ho zatím znali jen jako parazita dobytka, u člověka se předtím vlastně nevyskytl.
Místní lékaři měli s analýzou značný problém, s něčím takovým neměli žádné zkušenosti. Pomohli tedy až experti na parazitologii v centrále amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Modroočka Zdroj: Kateřina Kropáčková
Kdo je přenašeč?
Ti určili, o co se jedná – tyto červy přenášejí drobné mušky, které sají slzy dobytka, koní nebo psů. Larvy se mohou vyvinout pouze v zažívacím traktu těchto much, pak se jejich tělem dostanou do hlavy. Když pak muška přistane na oku nebo u něj, červ v larválním stadiu se do oka přemístí. Tam se změní na dospělce, zplodí potomky, ti se dostanou na mouchy, které na oku přistanou. Jde o velice krásný příklad specializace, snažili se lékaři a biologové marně vysvětlovat Abby Beckley.
V jejím oku se ale červi nedokázali rozmnožit, takže tam všichni umřeli. Ty, které si vytáhla z oka, již byli mrtví nebo umírali. Jak se tam ovšem dostali, je záhada. S největší pravděpodobností tehdy, když procházela po některé z pastvin.
Může se to stát i vám?
Dobrá zpráva je, že se tito červi do oka nezakusují, ani si v něm neprovrtávají úkryty. Žijí jen v měkké části kolem kořenů řas a kolem víčka. Pokud se tam ale dostanou, nedá se proti nim vlastně nic dělat, ideální je počkat, až sami zemřou. Teoreticky by se daly použít některé látky používané proti parazitům, ale musela by se použít značně agresivní látka proti širokému spektru parazitů. A ta by způsobovala v oku silné záněty… U Abby Beckley vědci jen opatrně vytáhli mrtvé nebo umírající červy – celkem jich nakonec bylo 14.
Vědci, kteří případ zkoumali, se nedomnívají, že je na obzoru nějaká velká krize, ale současně přiznávají, že by se chování těchto parazitů a také jejich rozšíření po světě mohlo v současné době měnit, například vlivem všudypřítomné změny klimatu.