Muž měl 20 let v mozku parazita a trpěl záchvaty. Může to potkat i vás
40letý muž trpěl po dobu 20 let epileptickými záchvaty. Až pak se lékařům podařilo odhalit odpudivého parazita, který je způsoboval.
Většina toho, co jíme, je samozřejmě bezpečná, přesto se občas může stát, že s jídlem pozřeme i nějaký patogen nebo nezvaného návštěvníka v podobě různých parazitů. S něčím si nehostinné prostředí našeho trávicího traktu poradí, něco nám neudělá dobře a něčemu se uvnitř našeho těla vyloženě líbí a prospívá v něm na úkor hostitele. Existují ale i organismy, které se v našem těle dokážou schovat, a to dokonce po mnoho let, než se jejich přítomnost nějak negativně projeví. A to byl přesně případ téměř čtyřicetiletého muže, u kterého se náhle a bez varování objevily záchvaty připomínající epilepsii.
Dvacet let nikdo nic netušil
Do Massachusettské všeobecné nemocnice ve Spojených státech ho záchranka převezla poté, co ho jeho nejbližší v noci našli na podlaze. Třásl se, mluvil z cesty a i po odeznění těch nejhorších příznaků zůstával zmatený. Dalším zajímavým symptomem bylo, že se mu zrak neustále stáčel ke stropu, aniž by měl v úmyslu se tam dívat.
tasemnice v mozku 2 Zdroj: iStock
Díky magnetické rezonanci, krevním testům a také důkladné anamnéze pacienta se lékařům povedlo odhalit příčinu jeho potíží relativně brzy, a přesto vlastně hodně pozdě. Zjistilo se totiž, že trpí neurocysticerkózou. Jinými slovy, že má v mozku tasemnici dlouhočlennou. Nakazit se můžete buď kvůli špatné hygieně, nebo pozřením tepelně neupraveného masa, a zmíněnému pacientovi se zřejmě do těla dostala v době, kdy pobýval v Guatemale. Tam jsou totiž tyto infekce poměrně časté. Onemocnění se u něj ale neprojevilo neuvěřitelných dvacet let.
Vzácný případ?
Přestože jsou tasemnice většinou spojované se zažívacím traktem, ošklivou pravdou je, že se jejich vajíčka dokážou dostat do celého těla a usadit se třeba v plicích, játrech anebo právě v mozku. V oblastech, kde jsou tito červi rozšíření, mají na svědomí 30 až 70 procent případů s příznaky epilepsie. Případy, kdy se onemocnění takhle dlouhou dobu neprojeví, jsou ale rozhodně vzácné, a proto jej ošetřující lékaři popsali v odborném magazínu The New England Journal of Medicine. Samozřejmě ale až poté, co pacienta tasemnice nadobro zbavili.