Revoluce ve šperkařství: Přírodní diamanty už brzy nekoupíte. Čím se nahrazují a proč?
Jedno z nejpopulárnějších klenotnictví na světě, Pandora, se rozhodlo, že již nebude nabízet šperky s přírodními diamanty. Místo nich nasazuje klenoty s umělými kameny.
Společnost Pandora je jednou z nejrozšířenějších klenotnických firem a svoje zastoupení má i v České republice. Krok, ke kterému se rozhodla, tedy vyřadit z produkce přírodní diamanty a ve špercích je nahradit umělými, je celkem revoluční. Menší firmy sice nějakou dobu přírodní diamanty také odmítají, a dokonce si na prodeji umělých klenotů postavily byznys, kromě Pandory se však zatím žádný další šperkařský gigant do podobného projektu nikdy nepustil.
Je přírodní diamant lepší?
Že jsou diamanty věčné, víme už od roku 1971, kdy vyšla stejnojmenná bondovka se Seanem Connerym. A od Marylin Monroe jsme se zase naučili, že jsou nejlepšími přáteli dívek.
Obojí ale může platit jak pro přírodní, tak v laboratoři vyrobené drahé kameny, protože mezi nimi vlastně neexistuje žádný rozdíl. Optické, chemické, termální a fyzikální charakteristiky mají úplně stejné. Speciální hexagonální umělé diamanty, které se vědcům nedávno povedlo vyrobit a odborníci jim předvídají zářnou budoucnost, jsou dokonce výrazně tužší a silnější, než ty přírodní.
Těžené i umělé kameny se také třídí podle naprosto stejných kritérií – podle brusu, váhy, barvy a čistoty. Přesto jsou ale v laboratoři vyrobené diamanty levnější a dostupnější.
Nekrvavé diamanty
Největší výhoda umělých kamenů přesto netkví v ceně. Přírodním diamantům se totiž neříká krvavé nadarmo. Jejich těžba je spojená s obrovskými environmentálními a hlavně etickými problémy, a to se podle mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch jen tak nezmění. „Velké klenotnické společnosti se sice své zdroje zlata a diamantů snaží postupně zlepšovat, přesto ale většina z nich zákazníkům zboží získané bez zneužívání lidských práv zajistit nedokáže,“ uvádí zpráva z roku 2020.
Conflict or "blood" diamonds are illegally traded to fund conflict in war-torn areas in Africa. Women and children suffer the most, being used as slaves to extract diamonds. Yadira G. #ConflictDiamonds #KP #Tues415BAD
— Valley View News (@ValleyViewNews) May 11, 2021
Photo Credit: EndSlaveryNow pic.twitter.com/157oWBbxbA
Laboratorní diamanty z Pandory budou kromě etického původu mít i certifikát dokazující jejich uhlíkovou neutralitu, která se podle generálního ředitele firmy Alexandera Lacika bude vztahovat i na obaly a dopravu. „Naším cílem je stát se společností s nízkou uhlíkovou stopou. Mám čtyři děti, jednou Zemi opustím, a doufám, že až se tak stane, bude v daleko lepším stavu než teď,“ řekl.
Diamanty v nové kolekci Pandora Brilliance, která je zatím dostupná jen ve Velké Británii, jsou ze 60 procent vyrobené s pomocí obnovitelných energií. Společnost však chce množství takto vyrobených klenotů dále navyšovat až na 100 procent. A to do doby, než bude kolekce dostupná globálně, což by se mělo stát v roce 2022.