Dobrodinec zachránil umírající opici masáží srdce a vše natočil. Sám sebe při tom ohrozil
Ind s dobrým srdcem nenechal bezvládného primáta zemřít a prokázal, že první pomoc může zachránit kohokoli.
První pomoc v podobě masáže srdce a dýchání z úst do úst patří k základnímu vzdělání člověka. Nemusí přitom pomoci jen lidem, jak prokázal indický rodák M. Prabhu, který 9. prosince 2021 v jižní Indii zachránil umírajícího makaka, který po útoku psů bezvládně ležel na silnici. Prabhu nezaváhal a rozhodl se zasáhnout dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Okamžitě začal primátovi masírovat srdce, a dokonce několikrát vdechl do jeho plic kyslík z vlastních úst. Makak se po chvíli probral k životu a podtrhl starou pravdu, že k záchraně života stačí občas jen odvaha a elementární zdravotnická znalost.
Osmiměsíční opička nicméně později nechtěla pít a Prabhu začal být ohledně jejího stavu nervózní. Převezl ji tedy do blízké nemocnice, kde zvíře dostalo glukózu a vakcínu. Nyní se úspěšně zotavuje. Makakové jsou v Indii zcela běžným jevem, proto je Prabhovo chování překvapivé a ještě více obdivuhodné, neboť řada lidí by zvíře nechala jeho osudu.
Video: A 38-year-old driver performs CPR involving mouth-to-mouth breathing on a monkey to save his life in #Perambalur district of #TamilNadu The man also admitted the ailing monkey to the government hospital. pic.twitter.com/0xWxuv2GbZ
— TOIChennai (@TOIChennai) December 13, 2021
Ohrozil se žloutenkou i vzteklinou
Muž navíc záchranu provedl navzdory možnému ohrožení vlastního zdraví. Opice totiž může sama o sobě přenášet nemoci. Pro makaky je velmi typický přenos Hepatitidy B (neboli žloutenky), k němuž dochází kousnutím, škrábnutím, ale i dotekem opičích očí, nosu či úst. Ačkoli nakažení obvykle nebývá smrtelné, úmrtí v důsledku vážného poškození jater není zcela vyloučené. Indického rodáka nicméně může zpětně ohrozit i vzteklina v případě, že se u testů oživeného makaka tato nemoc prokáže. Vše je závislé na tom, zda psi, kteří primáta napadli, byli vzteklinou nakažení.