OSM božských technologií, kterých se dočkáme už roku 2025!
Ráj na zemi to sice ještě nebude, ale pomalu se k němu blížíme...
Americká instituce Singularity University, která se zaměřuje na sledování, analýzu a předpovídání rodících se technologií od umělé inteligence po drony a jejich vliv na společnost, se pochlubila výhledem změn, kterých se máme dočkat v příštích deseti letech. Těšit se prý mohou lidé, kterým se nechce čekat u doktora, internetoví podnikatelé i milovníci kyberpunku.
1) Výkon počítačů & zároveň snižující se cena umožní pořídit stroj s operační rychlostí ekvivalentní lidskému mozku (10^16 cyklů za sekundu) za tisíc dolarů.
2) Internet věcí, označení pro dokonalé internetové propojení všech zařízení od telefonů přes ledničky po zrcadlo nebo lékařské implantáty, se stane novým odvětvím průmyslu v hodnotě 19 trilionů dolarů.
3) Nastat má i ještě lepší přístup k informacím, a to jak pro jednoho uživatele, tak i do té doby bezprecedentního sběru velkého množství dat skrze levné drony, wearables a další nástroje pro masovou analýzu.
4) Dočkáme se dokonalého propojení lidstva – nejen díky sociálním sítím, ale i strato-dronům šířícím internet levně 24 hodin v kuse bude možné poprvé v historii skutečně informačně propojit všech budoucích 8 miliard lidí. Internet zavalí stamiliony nových uživatelů, kteří se nebudou připojovat jako my kdysi skrze modem, ale budou mít přístup k pokročilým nástrojům a vysoké rychlosti.
5) Přijde prý i narušení stávajících modelů zdravotní péče skrze tisíce nových startupů nabízejících lepší monitorování zdraví skrze nositelné technologie, v konečném důsledku decentralizující zdravotní péči mimo nynější nemocnice. Nepůjde však jenom o lepší diagnostiku, ale i péči. Robotičtí chirurgové nabídnou operace za zlomek ceny těch lidských, a 3D tisk spolu s genetickým inženýrstvím nabídne možnost produkce orgánů na míru.
6) Vzduch kolem nás bude plný polygonů díky novým systémům rozšířené reality. Rychlejší a menší nástupci Google Glass budou znamenat smrt klasických monitorů, protože digitální obrazy projektované kolem nás bude možné subjektivně zvětšit třeba na sto metrů.
7) Dočkat se máme i čehosi, jako je Iron Manův JARVIS – bude to cosi jako mnohem pokročilejší asistenční programy, potomci Siri od Apple. Budou schopny běžné konverzace s člověkem, každý si tak bude moct dovolit vlasního asistenta. Nepůjde ještě o plnohodnotný uvědomělý myslící stroj, ale z běžné konverzace s ním byste rozdíl nepoznali.
8) Příchod nové metody šifrování digitální měny. Bitcoin má být pouze prvním výstřelkem z mnoha, ještě důležitější než způsob placení bude ale jeho bezpečnost. Kolem roku 2025 by šifrování mělo být na takové úrovni, aby se bezpečí při nakládání s digitálními informacemi výrazně zvýšilo a nebylo při něm potřeba prostředníka. Digitální výplatu tak bude možné předávat bezpečně mimo bankovní systém, z čehož budou mít jistě radost jak velké bankovní instituce, tak i výběrčí daní.
Úskalí technologických predikcí
Ačkoliv seznam pochází z dílny odborníků na slovo vzatých, je nasnadě, že je třeba jej jako jiné podobné předpovědi brát s určitou rezervou. Zkušenosti z druhé poloviny 20. století ukázaly, jak hrubě se podobné výhledové scénáře mohou mýlit. Zatímco vizionáři předpovídali kosmický turismus, všemocné počítače a létající auta, dostali jsme namísto nich všudypřítomnou ale v zásadě hloupou informační síť, létající drony využívané buď ke šmírování nebo zabíjení a pak kontroverzní vynálezy jako GMO plodiny.
Právě chyby předešlých vizí ale umožňují korigovat dnešní modelování budoucích možností. Ostatně, ne každý se v minulosti mýlil. Právě futurista Ray Kurzweil, na jehož předpokladech byla založena Singularity University, je ve svých předpovědích prozatím poměrně přesný. Jeho první kniha The Age of Intelligent Machines z roku 1989 předpověděla decentralizovaní osobní komunikace, s tříletou odchylkou se trefil do momentu, kdy počítač obehraje šachovaného mistra (Kurzweil mluvil o období kolem roku 2000, v reálu byl Garry Kasparov poražen počítačem Deep Blue v roce 1997) a trefil se i do exploze internetového průmyslu. Jeho druhá kniha The Age of Spiritual Machines z roku 1999 pak správně předpověděla příchod kapesních počítačů alias dnešních chytrých telefonů. Kurzweilovy predikce přitom v obou sahaly mnohem dále a extrapolovaly příchod pravé, silné umělé inteligence na rok 2029.
Jiný náhled na zpřesňující se predikce přináší vize uplynulých deseti let, jak si je v roce 2005 představovali lidé z amerického Institute for the Future. Vedle zvětšujících se výkyvů počasí dle tehdejších klimatických modelů správně předpověděli příchod sociálních sítí, crowdsourcingu, ale i kulturních proměn jako uživatelských videí (dnešní youtubeři, YouTube přitom vznikl teprve v roce 2005) a opět smartphonů. Jiné z předpovědí takové štěstí neměly, respektive sice došlo na průlom u konkrétních technologií dle scénáře IFTF, ale prozatím nikoliv na jejich masové rozšíření, jako v případě robotických exoskeletonů nebo samořídících aut. Na druhou stranu zatím nedošlo ani na možné riziko velké regulace internetu nebo biologické katastrofy vlivem nových technologií, které IFTF rovněž předvídal.
Ladislav Loukota