Olympijské zlato se pak dá prodat. Chcete vědět za kolik?
Peníze z prodeje zlatých olympijských medailí sloužily dětem s rakovinou i lihovarnickému byznysu.
Získat alespoň jednu olympijskou medaili je snem, který se může splnit jen těm nejlepším.
Medaili získal sportovec, nikoliv stát
Když Lukáš Pollert o němž ještě bude řeč, prodal své olympijské zlato, strhla se kolem prodeje smršť diskuzí, v nichž často zaznívalo: „Za státní peníze se vytrénoval, a teď republice dělá takovou ostudu.“ Zdaleka není jediným sportovcem, který své medaile proměnil za konkrétní částku – 150 000 korun.
Zlatá olympijská medaile - Atlanta 1996
Lukáš Pollert (kanoistika) – 150 000 korun
Lukáš Pollert (* 24. března 1970) je v současnosti lékařem, nicméně proslul zejména jako český a československý vodní slalomář a kanoista závodící v kategorii C1 – zkratka označuje jednomužný kajak. Na mistrovství světa získal v roce 1997 stříbrnou medaili a z evropských šampionátů si přivezl dvě stříbra (C1 družstva – 1996, 2000) a dva bronzy (C1 – 1998, 2000). V roce 1993 vyhrál celkové pořadí Světového poháru v kategorii C1. Na Letních olympijských hrách 1992 v Barceloně vybojoval zlatou medaili, v Atlantě 1996 získal stříbro.
Sportovní kariéru ukončil v roce 2000, aby se mohl věnovat lékařství, které vystudoval. Vzbudil kontroverzi ve společnosti, když obě své olympijské medaile prodal za 150 000 korun. Objevily se spekulace, že si za stržené peníze koupil byt, ale ve skutečnosti je věnoval nadaci Drop In zaměřující se na problematiku drogové prevence. Prodejem se najednou stal „kontroverzní“ osobou, nicméně své pohnutky i osudy popsal v knize Kluk, co prodal medaile.
Ed Belfour (hokej) – 35 000 dolarů
Bývalý kanadský hokejový brankář Ed Belfour (* 21. dubna 1965) se rozhodl po skončení své aktivní sportovní kariéry podnikat a prodal, přesněji řečeno vydražil, 66 předmětů spojených s jeho sportovní kariérou. Celkem získal 179 000 dolarů, přičemž „zlato“ z olympiády v Salt Lake City v roce 2002 mu vyneslo 34 777 dolarů. Do médií řekl, že získané peníze chce použít na rozjezd podnikání spojených s výrobou a prodejem whisky.
Ed Belfour
Vladimir Kličko (box) – 751 000 eur
Ukrajinský boxer Vladimir Kličko v (*25. března 1976) uspěl s cenou své zlaté medaile mnohem lépe než hokejový brankář Belfour v Kanadě. Ačkoli kupec zůstal neznámý, vyplatil na Kličkovo konto rovných 751 000 eur a za ně získal zlato za boj v supertěžké váze na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996. Výtěžek z prodeje věnoval Kličko na charitativní projekty pro děti, kterým se spolu s bratrem věnují pod hlavičkou nadace Klitschko Brothers Foundation a medaile samotná nakonec zůstala v držení jeho rodiny, kam ji dražitel vrátil.
Vladimir Kličko
Otylia Jędrzejczak (plavání) – 257 550 złotych
Polská plavkyně byla už před odletem na olympiádu do Atén rozhodnuta nejen nasadit všechny síly k získání zlata, ale pokud by se to povedlo, tak medaili prodat. I její rozhodnutí nebylo motivováno myšlenkami na osobní prospěch, ale na charitativní účely. V závodech opravdu získala zlatou medaili v kategorii 200 metrů motýlek, takže medaile z OH v Athénách 2004 putovala do dražby, kde vynesla 257 550 złotych. I tyto peníze putovaly k potřebným, v tomto případě k dětem postižených rakovinou.
Otylia Jędrzejczak
Prodej medailí rozhodně není důvod, proč hry zakázat. Ty důvody jsou totiž naprosto jiné.
Více o olympijských hrách si mpžete přečíst v novém čísle časopisu Prima ZOOM
Nové číslo časopisu Prima ZOOM
Text: Topi Pigula