6. ledna 2021 03:00

Odvrácená tvář vitamínu C: Dá se jím i předávkovat

Myslíte si, že je vitamín C velkým dobrodincem? Tak to o něm nevíte všechno...

Vitamín C zachránil tisíce námořníků před kurdějemi a získal gloriolu hrdiny. A pak je tady jeho druhá tvář.

Britové ignorovali kurděje, ale kurděje neignorovaly Brity

„Oslabené končetiny opuchly a změnily se a páchnoucí dásně jim silně krvácely.“ Tak popsal Jacques Cartier muže postižené kurdějemi, kteří v roce 1536 zamrzli na řece svatého Vavřince a byli nuceni na znehybněných lodích přezimovat. Kurdějemi onemocnělo 100 ze 110 mužů. Později, když už lékařské pokusy jasně ukázaly, že podávání citronů, pomerančů či kysaného zelí nemoc úspěšně léčilo, neměla ale léčba vyhráno. Nick Lane ve své knize Kyslík mimo jiné píše: „Britská admiralita tuto radu s typickou lhostejností ignorovala a pevně si stála za svým i poté, co kurděje udělaly průvan v posádce, s níž se v roce 1740 vypravil na cestu kolem světa lord Anson. Než se Anson v roce 1744 do Anglie vrátil, z 1 955 mužů, kteří vypluli, jich 320 zemřelo na horečku či úplavici a 997 na kurděje.“

Kolik „céčka“ potřebujeme

Na vězních v Iowě se konala série pokusů, která dokázala, že množství vitamínu C potřebného k tomu, aby se neprojevily žádné klinické příznaky kurdějí, je nebývale nízké. Pouhých 10 miligramů denně. Vitamín C se pro léčbu i prevenci kurdějí ukázal jako zcela zásadní. Ovšem další lékařské a zejména biochemické výzkumy prozradily na vitamín ještě mnohem víc. Jakmile množství přijímaného vitamínu stoupne na 60 miligramů a více, začne se jej tělo močí zbavovat. Nicméně ve hře je celá řada faktorů, které mají vliv na ono vylučování. Vědecké kapacity se neshodují na přesné doporučené denní dávce, ale nejčastěji se pohybuje mezi 60–90 miligramy. Faktem je, že dávka nad 1 gram už může poškozovat ledviny a pomáhat ke vzniku ledvinových kamenů.

Kolafaktor

Jednou z méně známých, ale extrémně užitečných funkcí vitamínu C je jeho vliv na syntézu kolagenu. Kolagenová vlákna tvoří asi 25 % všech bílkovin v našem těle. Bez vitamínu C by se netvořila správně a vzhledem k tomu, že je máme ve svalech, šlachách či kůži, šlo by o velmi nepříjemnou záležitost. Vitamín C tak vypadá jako to nejlepší, co můžeme do těla dostat. Bez kolagenu by nebylo svalů. A bez svalovců by nebylo filmových superhrdinů.

Vitamínový průjem

Nebezpečí, kterým vitamín C hrozí, je dvojího druhu. Jedno si způsobujeme sami. Pod vlivem kladných vlastností snadno může člověk nabýt dojmu, že čím více „zdravé látky“ do těla dodáme, tím léčivější bude mít účinky a případné nadlimitní množství se bez následků vyloučí. Bohužel tomu tak není. Nadlimitní dávky vitamínu C způsobují průjmy, což bezesporu nepotěší nikoho, kdo se v dobré víře dopuje vitamíny. Čím více si vitamínu vezmete, tím více vyloučíte, ale (a to je důležité) můžete si poškodit ledviny.

Ve hře je železo

Ve hře je ještě další lékaři sledovaný aspekt. Existuje genetické poškození zvané hematochromatóza, které je poměrně běžné a souvisí s nadměrným ukládáním železa v těle. Častější je u mužů, neboť ženy se díky menstruaci dokážou alespoň trochu železa zbavit. Vitamín C dokáže s železem reagovat a podle některých studií může mít vliv na jeho nadměrné ukládání v těle.

Dejme ještě jednou slovo Nicku Laneovi: „Jeden mladý nešťastník z Austrálie bral celý rok vysoké dávky vitamínu C, načež byl hospitalizován s vážným srdečním selháním. O osm dní později zemřel a při pitvě mu byla diagnostikována homeochromatóza. Lékaři dospěli k závěru, že vývoj nemoci mohl být urychlen vysokým příjmem vitamínu C.“

Velmi zjednodušeně se dá říci, že jakkoliv je vitamín C nutný pro bezchybné fungování našeho těla, není jeho nadužívání zdravé. Už Paracelsus říkal, že toxický není jed, ale dávka. Předávkování může způsobit nejen průjem, ale i křeče, bolesti hlavy i břicha. Navíc tento vitamín působí jako antioxidant (což je dobře, neb „prodlužuje“ život buněk, a tedy i organismu). Ovšem jak ukazují další výzkumy, v některých molekulárních interakcích působí jako prooxidant, tedy přesně obráceným způsobem, což je něco, co si nikdo nepřeje. Neumíme tomu však zabránit.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom