Odstřelovačské pušky, brokovnice... a psací stroje. Co je spojuje?
Rozdíl mezi psacím strojem a brokovnicí snad ani nemůže být větší. Přesto je spojuje stejné jméno. Nebo jste nikdy neslyšeli jméno Remington?
Americký průmyslník a vynálezce Philo Remington, který se narodil 31. října 1816, proslul mezi milovníky zbraní a psacích strojů a zasloužil se též o masové rozšíření strojů šicích. Ani pušku, ani psací stroj tento šikovný mechanik ale nevynalezl, jen zdokonalil. Jeho vynálezem je dodnes používané rozložení klávesnice QWERTY či takzvaný přeřaďovač, dnes známý "shift".
Remingtonové - otec a syn
Philo Remington pokračoval v podnikání svého otce Eliphaleta, který jako nadaný mladík v roce 1816 sestrojil nový model pušky. K rodinnému podniku v městečku Ilion ve státě New York se Philo připojil po studiích v roce 1839 a název firmy E. Remington se tak rozšířil o dovětek "& Son". Brzy nad výrobou zbraní převzal vrchní dohled a po smrti Eliphaleta Remingtona v roce 1861 se stal šéfem firmy.
Na stránkách firmy Remington se dočteme, že slaví 200 let existence a nijak nezastírá, že kvalitní zásah není otázkou jen kvalitního výrobku. „Přesnost je charakteristickým znakem každé střelné zbraně značky Remington, ale úroveň přesnosti je dosažitelné pouze přes osobní pozornost střelce.“
Není nad dobrou brokovnici
„Opakovací puška se zásobníkem pod hlavní, navržená Johnem Keenem a předložená americké armádě. Ta ji odmítla, avšak roku 1880 zakoupilo 250 kusů námořnictvo. V témže roce se dalších 600 kusů, s hlavní o délce 610 mm, dostalo do výzbroje indiánské police. Produkci zajišťovala firma Remington, která pušku rovněž vyráběla pro civilní trh,“ píše o pušce Remington – Keene server Encyklopedie zbraní.
Jelikož s koncem občanské války klesla poptávka po zbraních, rozšířila společnost Remington sortiment i na výrobu zemědělských a šicích strojů (od roku 1870). Když pak v roce 1873 přišel byznysmen Christopher Latham Sholes z Wisconsinu s návrhem psacího stroje, na který měl patent, Philo neváhal a pustil se na nové pole. Jeho první model moc úspěšný nebyl, ale Remington No. 2 z roku 1878, s celou řadou vylepšení, zaznamenal velký úspěch. Jeden z prvních zakoupil i spisovatel Mark Twain.
Není bez zajímavosti, že brokovnic Remington model 870 sjelo z výrobního pásu už 10 000 000. Zůstává otázkou, kolik životů, ať už zvířecích nebo lidských, mají tyto zbraně na svědomí.
Philo Remington zemřel 4. dubna 1889 v Silver Springs na Floridě, kam se s manželkou Caroline kvůli zdraví přestěhoval.
ČTK, Topi Pigula