Puška na zombie? Ne, tohle je seriózní projekt kanadské armády!
Vypadá sice jako zbraň z nějakého akčního filmu a mnozí by se hádali, že už ji v rukách třeba takového Arnolda Schwarzeneggera viděli, ale puška SIPES je realita.
Od roku 1984 je standardní útočnou puškou kanadské armády typ Colt Canada C7 a od ní odvozená karabina C8, což jsou ale ve skutečnosti jen varianty staré dobré pušky AR-15, jinak také známé v reglementaci americké armády jako M16.
V Kanadě, podobně jako v USA, však už několik let hledají nějakou moderní náhradu za sice osvědčenou, ale přece jen z 50. let pocházející M16 či její novější deriváty v podobě pušek M4. Proto v roce 2009 kanadský armádní výzkumný institut spustil projekt skrývající se pod zkratkou SIPES (Soldier Integrated Precision Effects Systems). V rámci něho by pro kanadskou armádu měl vzniknout celý „osobní zbraňový systém vojáka“, nikoliv tedy jen nová útočná puška.
Vývojový tým se zaměřil na konstrukci hned tří zbraní, které budou tvořit jeden celek společně s novou pokročilou zaměřovací jednotkou. Útočná puška bude v konfiguraci bull-pup, tedy zásobník bude umístěn až za spouští, což dovoluje použít delší hlaveň při zachování kompaktních rozměrů zbraně. Vedle ní vzniká i granátomet ráže 40 mm a opakovací brokovnice. Neméně důležitou součástí nového zbraňového systému bude i nově vyvíjená teleskopická munice.
SIPES je zatím prototypem či spíše technologickým demonstrátorem, výsledný zbraňový komplet tedy může nakonec vypadat jinak. Konstruktéři s vojáky totiž během testů neřeší jen parametry jednotlivých zbraní, ale také ergonomii, použité technologie výroby komponentů i materiály. Právě to se v současnosti děje na základnách v Petawawě a Edmontonu. Poznatky a data z testů armádní výzkumný institut i velení armády chtějí použít jako základ definování požadavků a technických parametrů pro novou generaci lehkých ručních zbraní pozemních sil, které mají vzniknout v rámci programu Small Arms Modernization.
Munice je základ všeho
Základem všeho bude revoluční teleskopická pušková munice. Od klasické dosud používané se odlišuje menšími rozměry a hmotností. To je dáno tím, že je střela zcela zapuštěna do těla nábojnice společně s prachovou náplní. Nábojnice je navíc vyrobena z polymerových materiálů. Kompaktní rozměry munice umožňují zkonstruovat menší vnitřní mechanismus pušky i zásobník, což se také příznivě projevuje na celkových rozměrech zbraně i její hmotnosti. Nový typ munice už kanadská armáda podrobuje dlouhodobým zkouškám na svém testovacím polygonu ve Valcartier v Québecu.
Na rozdíl od útočné pušky budou vyvíjený granátomet i brokovnice využívat klasickou munici. Granátomet bude disponovat zásobníkem na tři granáty, brokovnice ráže 18 mm bude mít zásobník na dvanáct nábojů. Konfigurace technologického demonstrátoru se skládá z modulů, které jsou oddělitelné. Voják tak může použít kombinaci útočné pušky a modulu s granátometem, nebo útočné pušky s brokovnicovým modulem a během akce je libovolně měnit. Zbraňový systém tak bude použitelný v jakémkoliv prostředí, v otevřeném terénu, v lese, na poušti, za polárním kruhem i třeba v městské zástavbě. Vývojáři přitom chtějí dosáhnout toho, že jakákoliv konfigurace zbraňového systému bude vážit méně než dnes standardní sestava pušky C7 s podvěšeným granátometem M203.
Zaměřovat bude (skoro) sama
Stěžejní součástí celého projektu nové zbraně SIPES je i inteligentní zaměřovací systém. Nová generace zaměřovačů má umět aktivně vyhledávat cíle a přesně určovat jejich polohu. A nejen to, díky jejich napojení do armádní digitální sítě mají zjištěné informace sdílet s velením jednotky i dalšími vojáky. Každý voják tak bude kromě bojové činnosti provádět zároveň i průzkum a zprostředkovávat tak přehled o bojové situaci v reálném čase.
Zaměřovací komponenty osobní zbraňový systém vojáka by měly pracovat automaticky, což ale představuje náročný vývojový úkol. A právě dosažení této mety je předmětem budoucí fáze projektu SIPES. Voják bude mít k dispozici tzv. Tracking Point technologii, díky které budou zaměřovače při míření počítat s balistickými charakteristikami munice, s vnějšími vlivy a také samozřejmě se vzdáleností a výškou cíle vůči střelci.
DP