Odreagujte se na ZOOMu. Tipy na tento týden
První červnový týden se na ZOOMu určitě nudit nebudete!
Tento týden bude pro spoustu obyvatel České republiky hodně těžký. Pokud si najdete chvilku času, uvolněte se a odpočiňte si u programu ZOOMu. I tentokrát přineseme 14 různých témat ve stejném počtu programových bloků.
A jaké jsou podle nás ty největší pecky, které byste si určitě neměli nechat uniknout? Čtěte:
Úterý: 4. června 18.00 – Discovery Atlas: Mexiko, jak ho neznáte
Úchvatná cestovatelská série z produkce Discovery přináší pohled do různých koutů naší planety. Věnuje se přírodním i architektonickým památkám jednotlivých zemí a přibližuje také často velmi exotický způsob života jejích obyvatel. V detailně propracovaném filmu odhalíme půvab architektonických památek, kulturu i krásu různorodého Mexika. Tento dokumentární skvost získal uznání po celém světě.
Úterý: 4. června 19.00 – Krásy Evropy se Samanthou Brown (Praha, Berlín)
Prozkoumejte nejznámější a nejpřitažlivější destinace v Evropě a zažijte dobrodružství s expertkou na cestovní ruch Samanthou Brown. Sam poskytne praktické informace a tipy, jak se nejlépe dostat do vybraného města, kam vyrazit v jeho okolí, jaké památky si nenechat ujít a kde najít restaurace, o kterých ví jenom místní. Její rady nenajdete v žádném turistickém průvodci, a co je důležitější – navrch dostanete šarm a charisma typické jenom pro Samanthu Brown. V tomto dvoudíle zavítáme do naší matičky měst Prahy a poznáme geograficky blízký a možná trošku opomíjený Berlín.
Úterý: 4. června 20.00 – Mongolská říše
Dokument vypráví o vzestupu a pádu Mongolského impéria z bezprostřední blízkosti fascinujících vykopávek. Vědci navíc poprvé získali exkluzivní přístup do mongolských a ruských archívů. Díky tomu dnes víme, že Mongolové byli mimo jiné zběhlými administrátory, díky kterým celých 200 let docházelo k nepřerušené výměně zboží i myšlenek mezi Západem a Orientem. Cesty na Dálný východ se staly nebezpečné teprve po oslabení jejich vlivu. Film rekonstruuje život u Čingischánova dvora, okouzluje dechberoucími přírodními scenériemi a přibližuje nespoutaný životní styl prvotřídních jezdců a lučištníků.
Středa 5. června 19.00 – Zvířecí detektivové s Nigelem Marvenem
Zvířata i rostliny mohou pomáhat vyřešit zločiny. Nevěříte? Přesvědčí vás Nigel Marven. Známý odborník na život v přírodě se setkal s předními světovými vědci, kteří úspěšně využívají přírodní procesy k usvědčení zločinců. Díky mouchám a červům je možné určit, jak dlouho leželo tělo na místě bez povšimnutí, zatímco mikroskopický pyl spojí vraha s místem činu. Psi dokážou stopovat uprchlíky na velké vzdálenosti nebo vyčenichat mikroskopické látky, a díky tomu zamezit arsenovému útoku. Nigel Marvem také navštívil Univerzitu v Tennessee, kde studují mrchožrouty, a osobně se pokusil spáchat fiktivní dokonalý zločin. Jenže příroda ho usvědčila!
Středa 5. června. 20.00 – Galapágy
Jsou to ostrovy, které změnily svět. Živoucí přírodní laboratoř byla původní inspirací Darwinovy teorie o evoluci. Galapágy jsou zkrátka něčím na způsob geologického běžícího pásu, jenž zažil zrod i zánik nespočtu živočišných a rostlinných druhů. Třídílná dokumentární minisérie Galapágy vyzbrojená novým vizuálním stylem a fascinujícími záběry kamery zkoumá pozoruhodnou různorodost života v divočině. Zároveň zdůrazňuje odlišný charakter ostrovů. Zatímco ostrovy na západě vystupují z moře jako ztělesněná nabídka na život, na východě se noří pod hladinu a nabízejí jedině smrt. Ostrovy mezi nimi se hemží životem. Nikde jinde na Zemi není životní cyklus tak očividný. Podívejte se na něj vlastníma očima!
Čtvrtek 6. června 18.00 – Universum: Od mrazu po výheň
V tomto dokumentu navštívíme ta nejteplejší a ta nejmrazivější místa na světě. Nejchladnější místo se nachází na Sibiři – pohoří Ojmjakon. Stejnojmenná vesnice je nejchladnějším obydleným místem na naší planetě. Zima zde trvá od září do dubna a auta musí být v tomto období nastartována 24 hodin denně. Dokument sleduje život obyvatel této vesnice, který není nijak lehký. Nejteplejším místem USA je Údolí smrti, zde byla naměřena nejvyšší teplota, která o 100 °C převyšuje teplotu naměřenou na Sibiři. I tak zde žije asi 150 příslušníků kmene Timbisha, kteří se zde však zdržují pouze v zimě a na léto odcházejí do hor. Údolí smrti může nabídnout mnoho, ale světový rekord drží Libye. Nejteplejší místo na světě se jmenuje Al Aziziyah. Zde lidé mezi 11 až 16 hodinou nevycházejí ze stínu a město je tak vzhůru až do pozdních nočních hodin, kdy lze vyjít ven. Někteří odborníci ale nesouhlasí s tím, že je právě toto místo nejteplejším na světě. Podle některých je nejteplejším místem poušť v Íránu, kde mělo být satelitem naměřeno více než 70 °C. A která místa mají nejvyšší a nejnižší průměrnou roční teplotu na Zemi?
Pátek 7. června 18.00 – Po stopách mýtů a hrdinů (Královna ze Sáby)
Michael Wood se rozhodl prozkoumat čtyři z nejslavnějších mýtů na světě: mystické údolí Šangri-La, Zlaté rouno, Královnu ze Sáby a záhadu Svatého grálu. Jako dobyvatel ztracené pravdy Wood cestuje na nejvzdálenější a nejexotičtější místa na naší planetě – od fantastické krajiny západního Tibetu přes hory Kavkazu nebo planiny jižního Iráku až na pobřeží Jemenu, Etiopie a k Mysu Dobré naděje. Příběhy, na které během cest narazí, ho zavedou také do Řecka, Turecka, Indie, Nepálu, Egypta, Izraele, keltské Británie a západního Irska. Wood se odvážně noří do dějin, aby oddělil fakta od fikce.
Pátek 7. června 20.00 – Oceány (Kortézovo moře)
V hlubinách oceánů se ukrývají tajemství minulosti, o naší planetě a životě samotném. Mezinárodní tým výzkumníků je konečně připravený se potopit na dno a odhalit, co tam je. Tento pozoruhodný dokumentární seriál plný překvapení je poutavou kombinací archeologie, mořské biologie a antropologie s akcí a vzrušením z dobrého thrilleru. Každá z misí ukazuje společný život odborníků na jedné lodi, jak se vyrovnávají s osobními problémy i neustálým ohrožením. Okouzlující záběry zachycují neznámý podmořský svět v plné kráse. Tým zjišťuje, co je pravdy na zvěstech, že se Středozemní moře stalo útočištěm Velkého bílého žraloka. Nebo zkoumá starověké trosky, jež vydávají svědectví o pirátství – jak dávno minulém, tak hrozivě aktuálním.
Sobota 8. června 19.00 – Odhalený Řím (Koloseum)
Historie Říma se začíná přepisovat. Díky novým vykopávkám získáváme přelomové poznatky o událostech, jež formovaly toto starověké impérium, i osudech jeho obyvatel. Nejde jenom o císaře a vysoko postavenou elitu, ale také o těžce pracující dělníky, stavitele a obyčejné vojáky. Prostřednictvím jejich zážitků a zkušeností se poprvé můžeme podívat na historii Říma úplně jinýma očima. Dříve neznámý příběh, který vychází z čím dál většího množství nových zdrojů, se pomalu odkrývá s takovým množstvím detailů jako nikdy předtím. Jména osobností a míst jako César, Caligula nebo Koloseum jsou povědomá, ale jejich interpretace je hodně odlišná.
Neděle 9. června 19.00 – Svět za 50 let
Nejrozsáhlejší dokumentární projekt z produkce ZDF ukazuje vizuálně zajímavé představy o budoucím světě. Dokumentární scény natočené po celém světě spojují špičkové speciální efekty, trojrozměrná animace a hrané scény filmové kvality. Seriál vychází z výzkumů nejvěhlasnějších vědců z MIT, Max Planck Institute, Los Alamos National Laboratory, Fraunhofer Gesellschaft, Brown University, NASA a dalších. Nechybí ani poznatky z výzkumných oddělení firem jako Honda, Audi nebo Siemens. Dokument se po hlavě vrhá daleko do 21. století a ukazuje, jaké přelomové vynálezy se za padesát let můžou stát součástí našeho každodenního života.
Neděle 9. června 21.00 – Počátky života (Vznik života)
Nejznámější moderátor dokumentárních pořadů o přírodě sir David Attenborough a mnoha cenami ověnčená produkční společnost Atlantic Productions spojili síly kvůli úžasné cestě nejen kolem světa, ale také zpátky v čase. Díky tomu objevují, jak se na naší planetě vyvíjela první zvířata. Attenborough se potkává s nejlepšími lovci fosílií a přímo na místě se stává svědkem jejich nejvýznamnějších objevů, které změnily naše chápání prvních forem života. Nechybí první sada očí nebo zubů, ani první predátoři nebo parazité. Díky přelomovým pokrokům v digitálních tricích tato bizarní stvoření poprvé po téměř 600 miliónech letech znovu ožívají v brilantních barvách a detailech.