Oceány asi ovládnou chobotnice. Jejich počty rapidně rostou!
Přivítejte naše nové pány!
Chobotnice jsou úžasné – podle vědců mají vysokou inteligenci, ale zcela odlišnou od té lidské. Už mnoho biologů v nadsázce prohlásilo, že právě hlavonožci jednou ovládnou Zemi. Jenže nyní se ukazuje, že to nemusí být až taková legrace…
Enviromentální institut univerzity v Adelaide (Austrálie) zveřejnil před několika dny studii, jejíž autoři dospěli k závěru, že za posledních 60 let počet hlavonožců ve světových oceánech extrémně narostl. Tento výzkum sledoval množství chobotnic, sépií a olihní, větší druhy hlavonožců, jakou jsou kalmaři a krakatice, pozorujeme totiž jen výjimečně…
Zoë Doubledayová, která se na studii podílela, popisuje, jak moc je výsledky překvapily. „Hlavonožci mají velmi fluidní populace, většinou se rok od roku liší. Fakt, že jsme konstatovali dlouhodobý trend zvyšování populací rovnou u tří skupin hlavonožců, je pozoruhodný…“
Dřívější studie popsaly, že hlavonožci jsou vysoce citliví na změny životního prostředí – a to jak negativně, tak i pozitivně. Pokud jim ekosystémy vyhovují, jsou schopni velikost svých populací velmi rychle zvyšovat – když ale budou podmínky špatné, chobotnice, sépie i olihně prakticky zmizí. Zdá se tedy, že současný trend, který většině jiných mořských organismů nevyhovuje, je pro hlavonožce ideální…
Podle Doubledayové by mohl mít největší vliv na stoupající počet hlavonožců úbytek dravých ryb; chobotnicím tak ubývají konkurenti v boji o potravu a mohou se tak bez problémů nejen množit, ale také sytit…