Nový metylalkoholtester už funguje v prototypu. Otrava ale hrozí dál
Všichni doufají, že otrava pajcovaným alkoholem se nebude opakovat. Ale je lépe být připraven.
Několik minut stačí novému přenosnému přístroji, aby odhalil otravu metanolem. Vyvinuli jej vědci z Masarykovy univerzity v Brně s pražskou společností Watrex. Zda se bude vyrábět, nyní záleží na poptávce, oznámila dnes ČTK Ema Wiesnerová z tiskového odboru Masarykovy univerzity (MU). O víkendu si Česko připomnělo pět let od vypuknutí takzvané metanolové kauzy, při níž zemřelo na otravu po požití nelegálně vyráběných lihovin 48 lidí.
Vedoucí týmu Petr Kubáň se o diagnostiku metanolu a především kyseliny mravenčí, která v těle vzniká jeho rozkladem, začal zajímat už v roce 2012 po vypuknutí aféry. Ve spolupráci s lékaři z nemocnice v Havířově vyvinul metodu stanovení kyseliny mravenčí v krevním séru za pomoci takzvané kapilární elektroforézy.
"Tato metoda je ale složitá a vyžaduje specializovaný přístroj a vyškolený personál. Proto jsme si v roce 2013 podali žádost o grant u Technologické agentury ČR na vývoj přenosného přístroje, který se dá použít i v terénu a bez speciálních znalostí. Náš prototyp umí stanovit nejen hodnoty kyseliny mravenčí, ale také metanolu," uvedl Kubáň, který působí na Přírodovědecké fakultě a také v institutu CEITEC Masarykovy univerzity.
Přístroj pracuje na principu reakce metanolu nebo kyseliny mravenčí s reakčním činidlem, při níž se měří změna optických vlastností činidla. "Do přístroje se vloží vzorek krevní plazmy pacienta a během pěti minut se ukáže výsledek. Jednak se na displeji objeví hodnota odpovídající koncentraci naměřených látek a zároveň se rozsvítí indikační diody. Zelená znamená, že je vše v pořádku, a oranžová či červená pak signalizují otravu," přiblížil Kubáň. Přístroj váží zhruba kilogram.
Otrava metanolem není v první fázi pro člověka rozpoznatelná, příznaky se projeví až po čase, kdy se závadný alkohol přeměňuje na nebezpečné látky, zejména kyselinu mravenčí. Při těžké otravě se objevují poruchy vědomí a zraku, hrozí slepota i smrt.
Od září 2012 do února 2014 zemřelo na otravu po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu 48 lidí, desítky lidí připravil o zdraví. V souvislosti s kauzou bylo obviněno přes sedm desítek lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Padla už řada rozsudků včetně doživotního vězení.
ČTK