21. prosince 2021 16:15

Jak funguje nová vakcína proti covidu? Novavax se zásadně liší od Pfizera, Moderny, Astry i Janssena

Evropská léková agentura (EMA) doporučila k registraci již pátou vakcínu proti nemoci covid-19. Jmenuje se Nuvaxovid a jejím výrobcem je americká společnost Novavax.

Vakcína Nuvaxovid je také známá pod označením NVX-CoV2373. Podmínečná registrace bude platná ve všech státech Evropské unie, podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv bude v Česku držitelem rozhodnutí o registraci společnost Novavax CZ.

„Tato vakcína se liší od dříve registrovaných vakcín proti covid-19, jde o takzvanou proteinovou podjednotkovou vakcínu, nejedná se tedy o očkovací látku založenou na mRNA nebo virovém vektoru,“ vysvětlila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Na rozdíl od vakcín společností Pfizer/BioNTech (Comirnaty), Moderna (Spikevax), AstraZeneca (Vaxzevria) a Janssen Pharmaceutica (Janssen) pracuje s bílkovinou, tedy proteinem. Comirnaty a Spikevax jsou vakcíny typu mRNA, což jsou vakcíny obsahující molekulu mRNA (messenger RNA), která nese informaci pro výstavbu bílkoviny. Vakcíny AstraZeneca a Janssen jsou vytvořené z jiného viru (adenoviru), který byl upraven tak, aby obsahoval gen potřebný k tvorbě „spike proteinu“ viru SARS-CoV-2.

Na cestě je 1,3 milionu dávek

Klinické studie, které v USA, Mexiku a Velké Británii zahrnovaly dohromady 45 000 účastníků, stanovily účinnost proti původní variantě koronaviru SARS-CoV-2 na přibližně 90 % při příznakovém průběhu nemoci, proti vážnějšímu průběhu pak podle studií chrání dokonce ještě lépe. Pro varianty delta a omicron ale zatím klinické informace chybí. V srpnu 2021 firma Novavax informovala, že v případě třetí posilovací dávky vzroste ochrana proti variantě delta až šestinásobně.

Česká republika již během roku 2021 objednala 370 000 dávek této vakcíny, v záloze je dalších 1,3 milionu dávek. Tato proteinová vakcína pracuje na principu vyzkoušeném například u vakcín proti chřipce, pásovému oparu, žloutence typu B nebo lidskému papilomaviru.

Podávat se budou dvě dávky vakcíny po 21 dnech. Velkou výhodou vakcíny je její skladování – může být až půl roku v obyčejné ledničce ideálně při teplotě 2-6 °C, při teplotě -20 °C vydrží dva roky.

Jak vakcína funguje?

Základem nové vakcíny je bílkovina S-protein (spike protein) nacházející se na povrchu koronaviru SARS-CoV-2, která představuje jakýsi klíč, jímž se koronavirus dostává do buněk napadeného organismu. S-protein se vyrobí uměle a ve vakcíně se vpraví do těla, kde se ukáže takzvaným T a B buňkám našeho imunitního systému tak, aby v případě reálné infekce koronavirus bezpečně rozpoznaly a okamžitě začaly tvořit protilátky. Zatímco dosud používané vakcíny našemu imunitnímu systému dodávají postup, jak se bránit, vakcína Novavax pracuje přímo s výsledným S-proteinem.

Jak se vakcína vyrábí?

Postup výroby je následující. Vědci vezmou reálný koronavirus a vloží jej do baculoviru, jehož přirozeným hostitelem je hmyz. Upravený baculovirus zaútočí na buňky můry, které se brání vytvářením S-proteinů. Ty se pak jednoduše z buněk seberou, složí do nanočástic připomínajících svou strukturou koronavirus a použijí do vakcíny.

Kromě S-proteinů vakcínu tvoří ještě jedna důležitá složka, jejímž úkolem je vyprovokovat náš imunitní systém. Jde o saponin, který se získává z měkké části kůry jihoamerického stromu mydlokor tupolistý (Quillaja saponaria). Saponin ve spojení s vodou bublá podobně jako mýdlo, ostatně kůra mydlokoru se jako mýdlo běžně používala. Saponiny přidané ve vakcíně pak slouží jako takzvaný adjuvans a vyvolají silnější imunitní reakci, než jakou by měl na svědomí samotný antigen.

Vakcína z Prahy i ze Švédska

Zásadní část vakcíny vzniká jen kousek od Prahy v osadě Bohumil u Jevan. Ve své továrně tady americký Novavax na hmyzích buňkách vyrábí klíčový S-protein. Buňky můr se pomocí cukrů a vitamínů ve speciálních tancích 40 dnů kultivují. Na konci celého procesu je přes 6 tun účinné látky, která se pak čistí od nežádoucích příměsí.

Jestliže S-protein vzniká kousek od Prahy, adjuvans se vyrábí ve Švédsku. Samotná vakcína se pak kompletuje v Německu.

Evropská léková agentura zahájila průběžné hodnocení (rolling-review) vakcíny od Novavaxu už 3. února 2021 a bude ji i po podmínečné registraci pečlivě sledovat. V procesu posuzování jsou pak ještě další čtyři vakcíny včetně ruského Sputniku V.

ZDROJ: Státní ústav pro kontrolu léčiv

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom