Nová interaktivní mapa Země ukazuje, kde se vaše město nacházelo před miliony let
O pohybu kontinentů v minulosti a koneckonců i současnosti už jste určitě slyšeli. Tady se můžete podívat, kde se před desítkami nebo stovkami let nacházela Ostrava, jihočeská Blatná nebo třeba Zlín.
Za posledních 4 543 miliardy let se Země dost dramaticky změnila. Pro lepší představu, kde se nacházelo vaše rodné město kupříkladu před 750 miliony lety (a jak se pohybem tektonických desek měnily celé kontinenty), vytvořil kalifornský paleontolog Ian Webster unikátní interaktivní mapu. Tak se na ni pojďme podívat.
Pangea, první květiny nebo nástup dinosaurů
Glóbus si můžete libovolně otáčet, můžete zadat město, které vás zajímá, a především epochu, na niž se chcete podívat. Vše začíná před 750 miliony lety, tedy nejméně o 150 milionů let dřív, než se na Zemi objevily mnohobuněčné organismy. Vybírat můžete z období, kdy se objevil první hmyz, první květiny nebo třeba dinosauři.
260 million years ago California lived up to the myth of being an island. https://t.co/cnsrK2GSJs pic.twitter.com/CHkZHfU2WP
— California Sun (@mmcphate) August 24, 2020
Hranice dnešních států se snaží globus zachovat, jsou ale pochopitelně deformované podle toho, jak se kontinenty spojovaly nebo rozdělovaly. Například před 240 miliony lety byste se mohli suchou nohou pohybovat po celé souši, protože ji tvořil jediný superkontinent Pangea. „Ukazuje to, že je naše životní prostředí dynamické a může se měnit,“ řekl CNN autor mapy Ian Webster.
Také by vás mohlo překvapit, že se suchozemská zvířata po planetě proháněla stovky milionů let bez toho, že by zahlédla jedinou květinu. Ty se totiž objevily až před 120 miliony lety.