Nobelova cena za mír skončila v Africe – získal ji premiér Etiopie, Greta ostrouhala
Ukončení 20 let trvající války mezi Etiopií a Eritreou ocenili členové Nobelova výboru Nobelovou cenou za mír pro rok 2019. Jejím držitelem se stal etiopský premiér Abiy Ahmed.
Švédská školačka Greta Thunberg bojující proti změnám klimatu, která v září šokovala summit OSN v New Yorku, se nestala nejmladší laureátkou Nobelovy ceny za mír v historii. Místo ní Nobelův výbor udělil prestižní cenu etiopskému premiérovi Abiy Ahmedovi za „snahu o dosažení míru a ve prospěch mezinárodní spolupráce – a zvláště za jeho nezdolnou iniciativu řešit pohraniční konflikt se sousední Eritreou“.
Mimochodem, nejmladším držitelem Nobelovy ceny za mír se v roce 2014 stala 17letá Malála Júsufzaj z Pákistánu, která byla o dva roky dříve zraněna při útoku Talibanu na školní autobus. Po svém uzdravení Malála zahájila kampaň za právo dívek chodit v Pákistánu do školy.
Konec vyčerpávající války?
Zatímco 16letou Gretu Thunberg, která od roku 2018 organizuje školní stávky a další akce proti globálnímu oteplování, není třeba dlouze představovat, o držiteli jubilejní 100. Nobelovy ceny za mír toho světová a pochopitelně ani česká veřejnost moc neví.
Abiy Ahmed Zdroj: profimedia.cz
Abiy Ahmedovi se přitom podařilo „porazit“ nejen Gretu Thunberg, ale i dalších 221 jednotlivců a 78 organizací. Tento 43letý politik nastoupil do funkce etiopského premiéra teprve v dubnu 2018 a od té doby rozhodně nezahálel. Podařilo se mu dojednat mírovou dohodu se sousední Eritreou, malým státečkem ovládaným vojenskou juntou, který se od Etiopie odtrhl teprve v roce 1993.
Od počátku mezi oběma původně spojenými zeměmi panovala značná nevraživost, jejíž původ nejlépe osvětlí pohled na mapu. Eritrea totiž úplně odřízla Etiopii od přístupu k moři (v tomto případě Rudému) a učinila z ní vnitrozemský stát. V roce 1998 vzájemné spory přerostly v otevřenou válku, jíž padlo za oběť nejméně 80 000 lidí. Etiopii stála válka odhadem 3 miliardy dolarů a Eritrea byla nucena povolat do armády na 300 000 lidí, což byla desetina její populace.
Etiopie Zdroj: Google Maps
Aby bylo jasno, nositel Nobelovy ceny za mír pro rok 2019 Abiy Ahmed je celoživotním povoláním voják, přesněji řečeno vojenský zpravodajec. Do bojů v Etiopii se zapojil hned v roce 1993, kdy ve zmatcích po pádu předchozího režimu zuřila občanská válka. Po svém jmenování premiérem učinil Abiy Ahmed několik vstřícných kroků – propustil tisíce politických vězňů, vyzval exulanty k návratu do vlasti, obnovil letecké poštovní a telegrafické spojení s Eritreou… Přesto má vztah obou zemí k ideálu stále daleko.
Mezi Ahmedovy zásluhy ale Nobelův výbor zařadil i snahu o zlepšení soužití muslimů a křesťanů v Etiopii nebo snahy pozitivně ovlivnit složitou situaci v sousedním Súdánu, který se po pádu tři desetiletí trvající diktatury Omara Bašára zmítá v ozbrojeném konfliktu.
Dědictví komunistické diktatury
Etiopie se do povědomí světové veřejnosti dostala ještě jako Habeš, kam v roce 1935 vpadla Mussoliniho vojska, aby likvidací posledního nezávislého státu Afriky urvala pro Itálii podíl na koloniální kořisti. Pro starší ročníky není bez zajímavosti éra vlády etiopského prokremelského diktátora a pozdějšího prezidenta Mengistua Haile Mariama (1974–1991), který byl za vlády Gustáva Husáka dvakrát hostem v socialistickém Československu.
Mengistuova revoluční vláda začala v roce 1974 svržením posledního císaře Haile Selassieho, jehož tělo bylo pohřbeno do jámy pod podlahu Mengistuovy pracovny, a skončila v roce 1991 tichým útěkem do Zimbabwe. Mezi těmito roky v Etiopii zemřely odhadem dva miliony lidí.
(mih)