Někdo otrávil vzácné dravce v Česku. Kdo a hlavně – proč to dělá?
Proč?
Problematika trávení vzácných druhů ptáků, zejména dravců, je v posledních letech stále velmi aktuální. Jednou z doposud posledních známých obětí se stal kriticky ohrožený luňák červený, kterého nalezli ornitologové 14. dubna 2016 přímo na hnízdní lokalitě nedaleko Nového Bydžova. V Královehradeckém kraji jde o velmi vzácný druh hnízdící řídce jen v počtu jednotlivých párů. Celorepublikový počet prokázaných hnízdících párů pak aktuálně nepřesahuje 100.
Nalezený luňák byl pravděpodobně čerstvě uhynulý v charakteristické pozici ukazující na otravu karbofuranem (pozice na břiše s lehce poroztaženými křídly, křečovitě sevřené pařáty vytažené vpřed). Z důvodu podezření na trestný čin byla přivolána Policie ČR. Podle vyjádření Státního veterinárního ústavu Praha, kam byl uhynulý pták poslán na expertizu, byl nalezený luňák červený skutečně otráven karbofuranem.
„Luňáci jsou druhem adaptovaným, podobně jako například supi, na vyhledávání a odklízení mršin z krajiny a svým způsobem života jsou tedy velmi zranitelní ptačí kriminalitou v podobě vykládání otrávených návnad v otevřené krajině,“ říká nálezce otráveného dravce Dušan Rak, který se monitoringem populace luňáka červeného v ČR zabývá.
Pracovníci kriminální policie při ohledávání místa nálezu; foto: Dušan Rak
„Situace je o to komplikovanější, že šlo o dravce z hnízdícího páru. Samice, která zůstala sedět na snůšce nedaleko nálezu otráveného luňáka, tak bez pomoci samce nemůže zdárně odchovat mláďata. Dalšími oběťmi neznámého traviče tak bude kompletní potomstvo ze zdejšího hnízda,“ doplnil Rak.
„Místo nálezu otráveného luňáka leží jen několik desítek metrů od obce, hnízdní lokalita je navíc často navštěvována dětmi. Vzhledem k místu nálezu je pravděpodobné, že návnada musela být položena nedaleko. Nechci si ani domýšlet, co by se mohlo stát, pokud by s návnadou manipulovaly děti. Otrávené návnady totiž nepředstavují riziko jen pro divoká zvířata, ale i pro domácí mazlíčky a děti,“ připomíná Lukáš Kadava z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické, který zdejší hnízdiště dlouhodobě sleduje.
Osiřelá samice luňáka červeného na hnízdě. Mláďata z tohoto hnízda jsou odsouzena k záhubě; foto: Dušan Rak
„Karbofuran se používal v zemědělství jako insekticidní přípravek k tlumení škůdců na velké škále plodin, např. na kukuřici, řepě, slunečnici, bramborách, řepce. Přípravky byly klasifikovány jako vysoce toxické. V Evropské unii je aplikace karbofuranu zakázána od roku 2008, není dovoleno jej nejen používat a prodávat, ale ani skladovat. V zemědělských družstvech i mezi lidmi je ale stále značné množství zásob, za jejichž uchovávání hrozí postihy. Tyto zásoby používají traviči pro nelegální pokládání návnad. Česká společnost ornitologická se otravami ptáků karbofuranem dlouhodobě zabývá a případy monitoruje v rámci svého programu „Volná křídla“. Bohužel však doposud nebyl žádný konkrétní viník dopaden a potrestán,“ uzavírá ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.