Nejznámější genetik světa přišel o pocty – kvůli rasistickým komentářům
Mít rasistické řeči není vhodné ani v akademickém světě. Postižený musel prodat Nobelovu cenu.
Když se řekne James Watson, někomu se vybaví mírně přitroublý přítel Sherlocka Holmese. Ale ti, kdo se alespoň trošku zajímají o vědu, zbystří. James Watson je totiž také jeden z nejznámějších vědců světa.
Nobelista přišel o ceny
Watson dostal roku 1962 Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu – objevil totiž strukturu DNA. Tento objev poslal lidstvo na cestu genetických modifikací, chimérických a hybridních organismů, úprav zemědělských zdrojů, ale také klonování, genetických nůžek CRISPR a dalších nepřeberných možností, které objev DNA otevřel. Jenže Watson si stáří a cen nemůže užívat, na začátku ledna 2019 mu byly odebrány čestné tituly, které mu věnovala Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL), tedy výzkumný ústav, kde strávil většinu kariéry. Kontroverznímu rozhodnutí předcházela intenzivní analýza Watsononových projevů, ale také intenzivní debata. Podle vedení ústavu byl Watson potrestán za nebezpečně nepravdivá prohlášení, která se netýkají oblasti jejich odbornosti.
Watson se proslavil kontroverzními výroky už dávno. Například odmítal uznat zásluhy Rosalindy Franklin, z jejíhož výzkumu jeho objev DNA vzešel, jen proto, že nepoužívala rtěnku. Popsal to beze stopy ironie ve svých pamětech. O něco později se zase chlubil, že by ve své laboratoři nikdy nezaměstnal tlusté lidi.
CSHL všechny tyto výroky, které nepřímo poškozovaly i její pověst, řadu let tolerovala, ale teď už Watson narazil – dopustil se totiž rasistických nepravdivých výroků. Watson totiž opakovaně tvrdí, že genetika způsobila, že Afričané jsou méně inteligentní a více sexuálně aktivní než Evropané. A to všechno, aniž by k tomu měl jediný výzkum nebo se této otázce profesně věnoval. Podle školy jsou tyto výroky od vědce neomluvitelné, nemá pro ně žádnou vědeckou způsobilost, jen se zaštiťuje zásluhami získanými v jiném výzkumu. Zejména výroky o nadměrné sexualitě Afričanů jsou od Watsona paradoxní, sám se totiž mnohokrát přiznal, že když byl mladší, dopouštěl se opakovaně sexuálního obtěžování žen – a neshledával na něm nic špatného.
Z čeho vychází Watson?
Watson se opírá o amatérské výzkumy, žádná velká seriózní studie nic z toho, co on tvrdí, nepotvrdila. Problém je, že Watson seriózní debatu odmítá, jen opakuje své nepravdivé teze a nereaguje na práce, které ukazují svět jinak. A jeho výroky se pak stávají, díky tomu, že je nobelistou, argumentem nejrůznějších rasistických organizací. Už roku 2007 se Watson musel za některé své výroky omlouvat, ale podle CSHL je zjevné, že se jeho názory nijak nezměnily. Nobelovu cenu musel dokonce prodat, protože se dostal do finančních problémů. Svůj pohled na svět naposledy popsal v prosinci loňského roku, zahrnul do něj všechna témata, která mu byla vytýkána. Pro CSHL to byl poslední hřebíček do rakve – odebralo mu všechny čestné tituly a ukončilo všechny vazby na něj. Text: MK