Největší motýl světa je v Praze! Kde ho můžete vidět?
Motýl s největší plochou křídel na světě a další exotické druhy poletují tropickým skleníkem Fata Morgana
Oblíbená výstava tropických motýlů v trojské botanické zahradě je v plném proudu. Pestrobarevní motýli vesele poletují skleníkem Fata Morgana, mezi nimi je k vidění i motýl s největší plochou k
„Průběžně dostáváme nové kukly motýlů, a to z motýlí farmy v anglickém Stratfordu nad Avonou. Každá dodávka má necelou tisícovku kukel. Konečně jsme se dočkali vylíhnutí populárního motýla Attacus atlas, který pochází z jižní a jihovýchodní Asie. Je to noční martináč s největší plochou křídel na světě, kdy je rozpětí samičích křídel až 30 centimetrů,“ říká Eva Smržová, odborná náměstkyně zahrady.
K vidění je například i známý Danaus plexippus neboli monarcha stěhovavý. „Tento druh žije v zimě v Mexiku, kde pokrývá stromy od jejich kmene až po poslední list. Na jeden strom se vejdou statisíce motýlů, a proto se, dle barvy motýlů, stromům přezdívá zlaté. Na stromech odpočívá tak velké množství monarchů, že jen těžko rozeznáte, co je strom a co motýl. Na jaře přelétá Danaus plexippus ve velkých hejnech do Kanady, kde má líhniště. Jedná se o jediný druh, který migruje v takto obrovských hejnech,“ vysvětluje Smržová.
Motýlí nádhera
Ve skleníku Fata Morgana létají různé druhy motýlů, mezi nimi oblíbené babočky rodů Morpho a Caligo, nově i otakárci Atrophaneura semperi, kteří původně pochází z Malajsie, Indonésie a Filipín. „Návštěvníci tyto otakárky od ostatních druhů snadno rozeznají. Atrophaneura semperi je velký černočervený motýl se stejně barevným chlupatým hrudníčkem,“ objasňuje Smržová.
Výstavu, která se koná s výraznou podporou společnosti Pražská plynárenská, a.s., je možné navštívit do 10. května denně od 9 do 18 hodin, v květnu se otevírací doba prodlouží do 19 hodin. V pondělí je skleník Fata Morgana zavřený.