Největší lékařské přešlapy: Omylem uříznutá noha není zdaleka nejhorší
Medicína pomáhá, ale v extrémních případech může i škodit. Známé jsou případy chybně amputovaných nohou, rozřezaných lebek i zapomenutých nástrojů v těle...
Máme přirozenou (a sebezáchovnou) tendenci důvěřovat lékařům; tedy lidem, kteří nám mohou zachránit život. Jenže co se stane, když dojde ke zbytečnému pochybení, jež nám zdravotní komplikace naopak způsobí či nás rovnou o život připraví? Případy jako třeba slavná operace s 300% úmrtností námi proto z pochopitelných důvodů značně otřesou... Co dalšího se však v nejhorších scénářích může stát?
Zbytečná záměna
Jednaosmdesátiletá Bimla Nayyar si v roce 2012 vykloubila čelist a její rodina ji zavezla do nemocnice v americkém Michiganu. Prodělala vyšetření počítačovou tomografií (CT) a čekala na rutinní operaci. Její snímky se však pomíchaly se skeny jiného pacienta, u něhož bylo nalezeno krvácení do mozku. Důchodkyně tedy byla okamžitě převezena na operační sál a chirurgové rozřezali její lebku. K jejich překvapení nenalezli žádné krvácení, z náročné operace se však žena už nevzpamatovala – dva měsíce byla udržována v umělém spánku a následně odpojena od přístrojů. Její rodina následně nemocnici žalovala a dostala odškodnění v závratné výši 20 milionu dolarů; na zbytečné smrti babičky však ani tento rozsudek nic nezměnil.
Chirurg, nebo řezník?
Chirurg Rolando Sanchez se zapsal do historie lékařských selhání hned dvakrát. V roce 1995 omylem amputoval pacientovi s cukrovkou zdravou nohu. Z tohoto selhání obviňoval většinu přítomného lékařského personálu, sám však zodpovědnost vzít nehodlal. V důsledku tohoto incidentu začaly zdravotní sestry ve floridské Tampě, kde se tragédie odehrála, psát slovo „ne“ na nohu, která není určena k amputaci. Podivně banální řešení, avšak zřejmě vcelku funkční.
O dekádu později na sebe Sanchez znovu upozornil – to když bez schválení amputoval palec na noze sedmašedesátileté Mildred Schuler. Domluva přitom zněla tak, že ženě pouze odřízne kousek mrtvé tkáně. Sanchez však zaimprovizoval a odstranil celý, údajně odumřelý prst. Během let se tedy Sanchez stal účastníkem mnoha kontroverzí i soudních pří, dodnes je však v medicínském prostředí aktivní.
Hrozba zevnitř
Jiným typem problémů jsou chirurgické nástroje, které zůstanou zapomenuty v pacientově těle. Takových případů se pouze v USA každoročně odehraje několik tisíc, i když se nejčastěji jedná o neškodné vatové tampónky. Pro extrémnější případy však nemusíme chodit daleko: V Ivančicích v Jihomoravském kraji se v roce 2010 odehrál bizarní případ, kdy důchodkyni Zdeňce Kopečkové odstranili z břicha téměř 30 centimetrů dlouhou kovovou špachtli, kterou tam lékaři zapomněli při běžném gynekologickém zákroku o několik měsíců dříve. Jiné případy zase zmiňují zapomenuté nůžky, rukavice či skalpely...
Děsivé propletení
Přesto však existují i horší případy než výše zmíněná pochybení. Své by k tomu mohla říct jednatřicetiletá Chilanka Yasna Cortes Caceres, jejíž případ v roce 2018 prolétl světovými médii. Matka čtyř dětí chtěla podstoupit dobrovolnou sterilizaci prostřednictvím podvázání vejcovodů. Operace se však nezdařila podle představ a v jejím důsledku došlo k vytvoření píštěle – neboli kanálkovitého propojení mezi několika orgány. Vývoj střev se tak propojil s močovou trubicí a žena se musela potýkat s vylučováním stolice prostřednictvím své vagíny. Nemocnice se ženě omlouvala a nabízela opravné operace; doufejme, že se tento děsivý problém nakonec podařilo vyřešit, informace o dalším vývoji však známé nejsou.