4. února 2025 10:35

Nejšpinavější lidé světa a jejich smradlavé příběhy: Tohle se stane s vaším tělem, když se přestanete mýt

Koupel a sprcha patří mezi moderní výdobytky, bez kterých si život v civilizované společnosti dnes už neumíme představit. V historii to tak ale nebylo vždy, a navíc stále existují jedinci, kteří se mytí z přesvědčení vyhýbají…

Přístup lidstva k hygieně se v průběhu staletí celkem výrazně měnil. Zatímco staří Římané se oddávali koupelím v honosných lázních, Evropané raného novověku se vodě vyhýbali jako čert kříži, protože si mysleli, že způsobuje nemoci. Dost paradoxně, protože jak víme, hygiena je jednou ze zásadních zbraní v boji s nejrůznějšími škodlivými mikroorganismy. A různé předsudky vůči koupání se lidstva držely až do začátku 20. století.

I proto je v moderní době každodenní hygiena už samozřejmostí; existuje ale několik případů, kdy se lidé rozhodli mýdlo a vodu zcela vypustit ze svého života – a měli k tomu nejrůznější důvody.

Nejšpinavější příběhy

Asi nejznámější je případ Amoua Hajiho, kterému se přezdívalo „Nejšpinavější muž světa“. Tento íránský poustevník se nemyl víc než 50 let. Věřil totiž, že by ho voda zabila. Paradoxně, jen pár měsíců po své první koupeli, ke které ho přemluvili jeho sousedé, skutečně zemřel. To bylo v říjnu roku 2022. Dávat tyto dvě události do souvislosti by ovšem bylo pošetilé vzhledem k tomu, že Hajimu bylo v době úmrtí 94 let. Na to, že se živil masem zvířat zabitých automobily a kouřil dýmku naplněnou zvířecími výkaly, je to skutečně úctyhodný věk.

Čtěte také: Z lesa opět prales? Jednou snad. Bezzásahové území na Šumavě se znovu učí růst samo

Indický farmář Kailash Singh se nemyl přes 35 let, údajně protože si přál syna. Otec sedmi dcer si tuhle vychytávku nechal poradit od vědmy. Místo vodní lázně používal lázeň ohnivou – každý večer kolem sebe zapálil oheň a věřil, že tím zničí bakterie. Jeho rozhodnutí se nesetkávalo s pochopením; jeho příbuzní se ho dokonce několikrát snažili nacpat pod sprchu, ale pokaždé je přepral a utekl jim.

Podobné případy jsou sice výjimečné, občas se ale objeví i v historii. V 18. století žil v Londýně obchodník jménem Nathaniel Bentley, kterému ale kvůli jeho přístupu k hygieně nikdo neřekl jinak než „Dirty Dick“ (Špinavý Dick). Jemu by ale možná uměla pomoct moderní medicína. Mýt se a uklízet přestal totiž poté, co mu zemřela snoubenka. Mohlo tedy jít o příznak deprese. Jeho domov se nicméně kvůli stavu, v němž se nacházel, stal natolik nechvalně proslulým, že mu poštu adresovali „Špinavý sklad, Londýn“.

Co se stane, když se nemyjete?

Lidská kůže, to je složitý ekosystém bakterií a mikroorganismů, a jak nedostatečná, tak přehnaná hygiena může rovnováhu těchto mikroorganismů narušit. V takových případech můžou být následky nevzhledné a nepříjemné, anebo dokonce smrtelně nebezpečné, jako je tomu třeba v případě infekcí zlatým stafylokokem (Staphylococcus aureus). Na těle se taky může hromadit odumřelá kůže a způsobovat další kožní problémy.

K čemu vede nedostatek hygieny?

Akné – přebytečný maz a nečistoty ucpávají póry

Ekzémy – podráždění kůže a svědění

Seboroická dermatitida – vznik lupů a zánětlivých vyrážek

Kožní infekce – například folikulitidy (zánět vlasových folikulů)

Hidradenitis suppurativa – chronické zánětlivé onemocnění potních žláz

Jak už ale bylo řečeno, pokud se myjete příliš často a úzkostlivě, může to být škodlivé také. Přílišná hygiena vysušuje pokožku a narušuje ochrannou bariéru kůže, která je pak náchylnější k rozvoji ekzémů a k dalším kožním onemocněním. Dermatologové proto doporučují používat jemné, neparfémované mýdlo, nesprchovat se dlouho a příliš horkou vodou, a pokožku pravidelně hydratovat.

Na to, jak často bychom se měli sprchovat, jednoznačný názor neexistuje; někteří doporučují denní hygienu, jiní tvrdí, že 2–3x týdně stačí. Nejlepší proto pravděpodobně bude řídit se potřebami vlastního těla a pokožky, abyste rovnováhu mezi nadměrným mytím a jeho nedostatkem našli.

Zdroj: The Guardian, Huffington Post, Verywell Health.

Video, které jste mohli minout: Souboj největších dinosaurů všech dob připomíná rvačku dvou žiraf.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom