Nejodpornější slovo roku? Vyhrál sluníčkář!
Jazykovým patvarem roku se v Německu stala obdoba sluníčkáře.
Výraz Gutmensch (dobrý člověk), který se používá hanlivě v obdobném smyslu jako v Česku pojem sluníčkář, se stal německým jazykovým patvarem roku 2015. Oznámila to dnes porota jazykovědců z univerzity v Darmstadtu, která každoročně vyhlašuje anticenu pro novotvar, jenž zpochybňuje lidskou důstojnost či demokratické principy. Výraz si oblíbila německá krajní pravice, pronikl ale i do velkých deníků.
"Jako 'dobří lidé' byli v roce 2015 hanlivě označováni zejména ti, kteří se jako dobrovolníci angažovali při pomoci běžencům nebo se stavěli proti útokům na ubytovny pro uprchlíky. Slovy 'dobrý člověk', 'dobrý občan' nebo 'dobré lidství' byly tolerance a ochota pomáhat paušálně pomlouvány a označovány za naivní, hloupé a nerealistické, jako spasitelský komplex nebo morální imperialismus," uvedla porota v tiskové zprávě.
Podobnost s Českem čistě náhodná?
Výraz Gutmensch hojně používala krajně pravicová scéna, podle poroty ale pronikl i do velkých německých médií. Objevil se například v komentáři v deníku Handelsblatt, který odsuzoval "konformitu dobrých lidí". "Používání tohoto výrazu brání demokratické výměně věcných argumentů," uvedla porota.
Slovo Gutmensch se objevilo v užším výběru pro jazykový patvar roku už před čtyřmi lety. Letos se však podle poroty začalo užívat mnohem hojněji kvůli uprchlické krizi. Ta poznamenala i výběr slova roku 2015, kterým se stal výraz uprchlíci (Flüchtlinge).
Politika ovlivňuje řeč
Do užšího výběru pro jazykový patvar roku 2015 se dostalo rovněž slovou Hausaufgabe (domácí úkoly) používané v souvislosti s řešením řecké dluhové krize. Výraz používali především němečtí politici v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem financí Wolfgangem Schäublem. "Při použití v tomto kontextu toto slovo degraduje suverénní státy a jejich demokraticky zvolené vlády na nezletilé děti," uvedla porota.
Jazykový patvar roku vybírají němečtí jazykovědci od roku 1991. Anticena má upozornit na novotvary, které jsou nepřiměřené nebo přemrštěné pro pojem, jenž popisují, někdy zakrývají podstatu věci nebo jsou s to narušit lidskou důstojnost. Pro rok 2014 porota zvolila výraz Lügenpresse (lživý tisk), který patří mezi oblíbené pokřiky demonstrantů z protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).
ČTK