Nejmenší počítač na světě je menší než moucha!
Elektronická zařízení jsou čím dál tím menší a zvládají toho čím dál více. Není tedy divu, že počítače už nezabírají celé místnosti nebo pracovní stoly. Jsou i takové, které se vejdou na dlaň i menší.
V dnešní době představují limit miniaturizace elektronických zařízení pouze materiály, ze kterých se vyrábějí. Když už neumožňují více, nahradí je nově vyvinuté, takže si těžko představit, kde se vývoj ocitne třeba za takových dvacet let. Kdo by si před dvěma dekádami představil, že se počítač vejde na hranu mince. Přesně takový počítač vyrobili ve Spojených státech a jmenuje se Michigan Micro Mote M3.
Na svědomí jej mají specialisté z Michiganské univerzity a jde o nemenší počítač na světě, který na délku měří 2 mm, je tedy menší než moucha. Možnosti jeho využití jsou poměrně široké, a to díky nízkoenergetickému procesoru Phoenix. Na jeho základě už dříve vznikla velmi malá elektronická zařízení pro lékařské účely, která se voperovávají do těla pacienta. M3 může být rovněž užitečný v medicíně, ale také jako řídící jednotka u průmyslových zařízení, ve vojenství či ochraně životního prostředí nebo u elektroniky pro domácnost využívající tzv. internet věcí.
Michigan Micro Mote M3 je velký asi jako zrnko čočky a energii získává z okolního světla. K jeho činnosti mu postačuje běžné světlo v místnosti, které prostřednictvím slunečních čidel nabíjí baterii. M3 nemá samozřejmě žádné periferie ani konektory, nicméně splňuje podmínky pro označení počítač. Data z okolí totiž získává pomocí svých senzorů, dokáže je uchovávat, zpracovávat a na jejich základě i rozhodovat, jak se následně zachová. Data dokáže i předávat dále díky radiovému vysílači. Ten má zatím dosah dvou metrů, ale odborníci z Michiganské univerzity už pracují na výkonnější verzi.
DP