Nejlepší knihy roku 2021: Co vyhrálo v kategoriích sci-fi, fantasy nebo historický román?
Jaké jsou nejpopulárnější knihy roku 2021 podle samotných čtenářů? Výsledky tradiční ankety mohou poskytnout zajímavé knižní tipy.
Populární mezinárodní databáze knih Goodreads už potřinácté zveřejnila seznam nejlepších knih roku. Jako tradičně se jednalo o volbu čtenářů, celkem se webu podařilo sebrat téměř pět milionů hlasů. Přinášíme výsledky kategorií historie, historické fikce, sci-fi, fantasy a mysteriózní tvorby, na další oceněné knihy se můžete podívat sami.
Nejlepší historická kniha: Říše bolesti
Investigativní novinář Patrick Radden Keefe zaujal hlavně v roce 2018 knihou Nic neříkej (Say Nothing) zabývající se konflikty v Severním Irsku od 60. do 90. let minulého století v čele s vraždou Jean McConville, za kterou stála organizace IRA. V podobně mravenčí, přitom však poutavě podané práci pokračuje Keefe i nadále, a to se velmi aktuálním tématem.
Patrick Radden Keefe Zdroj: profimedia.cz
Jeho kniha Říše bolesti má podtitul Tajná historie dynastie Sacklerů (Empire of Pain: The Secret History of the Sackler Dynasty) a její téma je tak jasné: Sleduje jednu z nejbohatších amerických rodin, která je spojena nejen s rozsáhlými filantropickými aktivitami, ale především také se založením nejvýznamnějších farmaceutických společností, jež stojí za v poslední době často probíranou opioidovou krizí. Děsivý popis praktik této rodiny česky zatím nevyšel.
Nejlepší historická fikce: Malibu hoří
Americká spisovatelka Taylor Jenkins Reid se do finálového výběru čtenářů Goodreads dostala už v roce 2017 s knihou Sedm manželů Evelyn Hugové, jiná její kniha Daisy Jones & The Six by se zase měla dočkat televizní adaptace, na níž se minimálně producentsky podílí i herečka Reese Witherspoon. Až se svým výletem do 80. let s názvem Malibu hoří (Malibu Rising) se však Reid dostala na vrchol.
Taylor Jenkins Reid Zdroj: profimedia.cz
Příběh pojednává o večírku rodiny Rivových, který se odehrává pravidelně na konci léta. Tentokrát, tedy v roce 1983, jsou však vztahy mezi bohatými a slavnými sourozenci napjatější než kdy dřív – a právě během této jedné noci vyplují na povrch mnohá dlouho ukrývaná tajemství. Dravý dobový portrét by se měl v českém překladu objevit v nejbližších měsících.
Nejlepší mysteriózní kniha: Poslední věc, kterou mi řekl
Newyorská spisovatelka Laura Dave psala články a sloupky pro řadu zámořských magazínů, k nimž následně přidala i románovou tvorbu. Kniha Poslední věc, kterou mi řekl (The Last Thing He Told Me) je jejím šestým rozsáhlejším dílem a pojednává o nevyjasněné hrozbě, které musí žena po zmizení svého manžela čelit. Podaří se jí ochránit její dceru, jak ji manžel žádal?
Laura Dave Zdroj: profimedia.cz
Kniha zatím v českém překladu nevyšla, ale k dispozici je alespoň ten slovenský. A za zmínku stojí, že v přípravě je i televizní minisérie, kterou produkuje mimo jiné opět Reese Witherspoon a v hlavní roli se měla objevit Julia Roberts, již nakonec vystřídala Jennifer Garner. Tento tajemný příběh si tak brzy budou moci vychutnat i odpůrci čtení.
Nejlepší fantasy: Dvůr stříbrných plamenů
Mladá americká spisovatelka Sarah J. Maas se proslavila sérií knih Skleněný trůn, v nichž notně upravila klasickou pohádku o Popelce – z pracovité dívky, která dojde štěstí díky svatbě s princem, udělala nekompromisní vražedkyni. Autorce se podařilo skloubit epický fantasy příběh s provokativním pojetím pohádkové mytologie a úspěch na sebe nenechal čekat – z knihy se stal bestseller a z mladé Newyorčanky literární hvězda.
Sarah J. Maas Zdroj: profimedia.cz
V podobném duchu fantasy pro dospívající (a čerstvě dospělé) čtenáře vytvořila i další sérii s názvem Dvůr trnů a růží. Tentokrát jde o variaci na Krásku a zvíře a právě čtvrtý plnohodnotný příspěvek do této série s názvem Dvůr stříbrných plamenů (A Court of Silver Flames) vyhrál mezi čtenáři webu Goodreads titul nejlepší fantasy knihy roku. Autorka narozená v roce 1986 tedy zjevně dobře zná své publikum a dokáže mu servírovat díla, která naplňují očekávání. Rozsáhlá kniha u nás zatím nevyšla, ale na překladu se pracuje a v horizontu pár měsíců by se jej fanoušci měli dočkat.
Nejlepší sci-fi: Spasitel
V kategorii sci-fi zvítězil Project Hail Mary, třetí kniha amerického spisovatel a bývalého programátora Andyho Weira. Toho by měla většina z nás znát jako autora Marťana, podle něhož natočil Ridley Scott v roce 2015 chválený snímek. Ve Weirově novince jde opět o osamělého astronauta, který se musí potýkat se skutečně extrémní nepřízní osudu.
Andy Weir Zdroj: profimedia.cz
Původně středoškolský učitel, z něhož se stal astronaut, se totiž probudí z dlouhého spánku uprostřed kosmu. Nic si nepamatuje a nikoho se nemůže zeptat – společnost mu dělají pouze dvě mrtvoly jeho kolegů. Aniž by si to uvědomoval, tak na úspěchu jeho mise navíc závisí přežití celého lidstva… Pořádně dramatický příběh už vyšel i v češtině pod názvem Spasitel a chystá se filmové zpracování, v němž by pod vedením Drew Goddarda (scenárista adaptace Marťana) měl hrát Ryan Gosling.