Nejkrásnější knihovny světa: nechybí i jedna z Česka
Knihy jsou krásné. Sluší jim to na stěně v obývacím pokoji, ale když se jejich krása potká s výjimečnou architekturou a knih je opravdu hodně, vznikají místa přímo monumentální.
Nedá se popřít, že čtení knih na tabletu nebo na obrazovce čtečky má oproti knize řadu výhod: kniha je lehká, skladná, můžete si vézt s sebou celou knihovnu naráz a nemusíte se bát, že si opatláte stránky. Nicméně papírové knihy mají nepopiratelné kouzlo, kterému se podrobně věnuje rozsáhlá nová kniha popisující historii knihovnictví. Kniha The Library britského vědce Jamese Campbella popisuje na osmdesát impozantních knihoven z různých koutů světa.
Pojďte se kochat s námi. Začneme českým příspěvkem do seznamu nejkrásnějších knihoven: prostorami Strahovského kláštera. Zdejší Teologický sál vznikl v sedmnáctém století a kromě mobiliáře mu kouzlo dodávají i nástropní fresky ze století osmnáctého.
Strahov. Foto: Wikimedia Commons
Líbit se vám jistě budou i knihovny z Portugalska: například rokoková, 88 metrů dlouhá knihovna z Mafry nebo Bilioteca Joanina, která se nachází v Coimbře.
Mafra. Foto: Wikimedia Commons
Coimbra. Foto: Wikimedia Commons
Největší klášterní knihovna světa
Nádherná je i největší klášterní knihovna světa. Nachází se v Rakousku v klášteře benediktinů v Admontu. V samotném hlavním sále knihovny, který byl postaven v 18. století, najdete na 70 tisíc svazků.
Admont. Foto: Wikimedia Commons
Americká krása
A teď do méně zdobných končin. Velmi impozantní je i knihovna George Peabodyho, kterou najdete v Baltimoru. V hlavním sále knihovny, spravující fond Univerzity Johnse Hopkinse, jsou knihy instalovány dokonce v šesti patrech nad sebou. Celkem si tu můžete prohlédnout na 300 tisíc svazků, především z 19. století.
Baltimore. Foto: Wikimedia Commons
Největší knihovnou světa je Kongresová knihovna. Sestává z několika budov ve Washingtonu spojených podzemními chodbami a dalších skladů a budovy ve městě Culpeper ve Virginii. Takhle vypadá hlavní čítárna v jedné z historických budov.
Kongresová knihovna. Foto: Wikimedia Commons
Moderní kampus ve Virginii sálá důrazem na ekologii a soulad s přírodou.
Kongresová knihovna. Foto: Wikimedia Commons
Asijský zázrak
Velmi živou a současnou knihovnu najdete i v Pekingu. Tamní Národní knihovna Číny se kromě historických budov pyšní i jednou supermoderní, postavenou v roce 2008.
Peking. Foto: Wikimedia Commons
Poslední knihovna, kterou připomeneme, je také v Asii, ale její duch je tomu z Pekingu zcela protikladný. V knihovně v korejském klášteře Haeinsa jsou uchovávány buddhistické texty ze 13. století, nazývané Tripitaka Koreana. Buddhistické texty vyryté do více než 80 tisíc desek o rozměru 70 x 24 centimetrů tu před zničením chrání promyšlená technologie větrání i ochranná ruka organizace UNESCO.
Korea. Foto: Wikimedia Commons
Můžete se podívat i na video z této fascinující knihovny: