Něco vykouslo obří díru v Saturnově prstenci! Co to mohlo být?
Astronomové, kteří pracují na misi Cassini, zjistili při analýze fotografií něco pozoruhodného: v jednom ze Saturnových prstenců je nový zub!
Poškození se nachází na vnějším Saturnově disku, kterému astronomové říkají prstenec F. Je to velmi dynamické prostředí, které se mění často den ode dne – ale tato změna je přece jen výrazná i na něj. Co ji mohlo způsobit?
Vědci mají několik podezřelých, jeden z nich je dokonce na fotografii. Jde o měsíček Pandora, mrňavé, jen 80 kilometrů velké těleso. Přesto má dostatečně silnou gravitaci, aby působil na prstenec – anebo možná taky ne. Na toto téma existuje rovnou několik studií, které si ale navzájem odporují… Co tedy další možnost?
Dalším podezřelým je Prométheus – velmi komicky tvarovaný měsíc Saturnu, který svým tvarem nejvíc připomíná bramboru. Má chaotický nejen tvar, ale také oběžnou dráhu kolem své mateřské planety. A právě ta je podle většiny zúčastněných vědců zodpovědná za zub v prstenci – Prometheus zřejmě pomocí svých gravitačních sil při jednom z přiblížení odebral z prstence větší množství hmoty; a vznikl zub… Zdá se ale, že první podezřelá, Pandora, je do toho přece jen namočená – právě ona totiž zřejmě vychýlila tentokrát dráhu Prométhea směrem k prstenci!
Saturnův měsíc vypadá jako vosí plástev. Co za tím vězí?
18. prosince 2014
Takový zub nebo anomálie nejsou v Saturnových prstencích nic výjimečného, sonda Cassini ji pozorovala za dobu své mise stovky. Většinou dlouho nezůstanou – gravitační síly prstenec opět srovnají do jeho původní elegantní podoby. Tato fotografie byla pořízena 8. dubna 2016 a na nejnovějších snímcích se již zdá, že zub prakticky zmizel…