Našinci milují parazity. Hledají nové a mají na to 55 milionů
Parazitologové z Českých Budějovic budou zkoumat neprobádané prvoky. Mají na to hodně slušnou dotaci.
Vědecký tým z českobudějovického parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR připravuje výzkum doposud neprobádaných prvoků.
Skupina vedená parazitologem Juliem Lukešem na pětiletý projekt získala dotaci 55 milionů korun z programu ministerstva školství. Skupina prvoků s názvem diplonemidi, jíž se výzkum týká, patří mezi důležité organismy ve světovém oceánu a pravděpodobně má zásadní vliv na fungování mořského ekosystému.
"Donedávna byly známy jen čtyři druhy diplonemidů. Ze vzorků sbíraných expedicí TARA Oceans jsme ale zjistili, že jich existují desítky tisíc druhů, o kterých nemáme naprosto žádné informace," řekl Lukeš.
Uznávaný parazitolog se v roce 2014 účastnil jedné z plaveb na výzkumné lodi Tara a jeho laboratoř se pak podílela na analýzách vzorků z expedic.
Podle zjištění vědců jsou diplonemidi jednou z nejpočetnějších a nejběžnějších skupin organismů v oceánu. Nacházejí se ve všech mořích a vyskytují se ve všech hloubkách. Biologové ale zatím nevědí, jak tyto mikroorganismy vypadají a jak žijí.
Lukešův osmičlenný tým hodlá v projektu získat víc informací o životním cyklu organismů, početnosti, výskytu, globálním rozšíření nebo ekologické funkci v oceánu. "Cílem projektu je výrazným způsobem posunout naše znalosti o této fascinující skupině prvoků a přispět k budoucímu rozvoji výzkumu světových oceánů," uvedl Lukeš.
ČTK