NASA vyvíjí nejchytřejší umělou inteligenci světa. K čemu?
NASA vyvíjí nejchytřejší umělou inteligenci světa. K čemu? Americká vesmírná agentura má velké plány s průzkumem vzdálenějších míst Sluneční soustavy. Příští cíl se jmenuje Europa.
Na Jupiterův měsíc Europa umístil mimozemskou civilizaci už spisovatel A.C. Clarke. A je dost dobře možné, že v části svých předpovědí se nemýlil – po Europě se již brzy bude pohybovat cizí forma inteligence – ale půjde o lidmi vyrobenou umělou inteligenci. Tedy v případě, že klapne plán NASA...
Europa má jako jedno z mála těles ve vesmíru prokazatelně oceány. A v těch se mohou vyskytovat různé formy života. Jenže výzkum tak vzdáleného místa, navíc pod hladinou, je pro astronomy zatím nemožný. S takovým strojem by se totiž prakticky nedalo komunikovat, musel by být schopen provádět celý průzkum vlastně úplně sám. A to v podmínkách, nichž vlastně skoro nic nevíme...
Až donedávna byl z tohoto důvodu průzkum Europy jen snem. Ale s tím, jak rychlým vývojem prochází umělé inteligence a jejich schopnosti, se zdá, že NASA může uspět. A také už na splnění tohoto úkolu uvolnila kapacity.
Ostrý test
Steve Chien z NASA Jet Propulsion Laboratory uvedl, že podle parametrů mise by musely autonomní ponorky operovat zcela samostatně po dobu několika týdnů či měsíců. A právě Chienova pracovní skupina má za úkol tohle zvládnout. Nikoliv teoreticky, ale čistě v praxi. Od srpna 2016 testoval jeho tým šest autonomních miniponorek vybavených pokročilou formou „umělé inteligence“ ve vodách Monterey Bay .
Celá tato malá flotila byla schopná koordinovat svou práci, Stroji sbíraly data o slanosti a teplotě vody, data posílaly výzkumníkům na hladině. Řídily se podle map, které jim lidský tým nahrával do paměti, ale jinak operovaly téměř samy – lidských zásahů do jejich chodu bylo jen naprosté minimum.
Aby mohly podobné miniponorky uspět na Europě, je podle Chiena potřeba udělat ještě mnohé – zejména vylepšit umělou inteligenci v ponorkách na úroveň, jakou zatím nic na Zemi nemá. Dosavadní systémy umělých inteligencí jsou totiž jen úzce specializované algoritmy, které umí jen jednu činnost – jakmile mají splnit něco odlišného nebo dokonce improvizovat, selhávají.
Umělá inteligence hraje poker
NASA proto hledá jeden ze svatých grálů robotiky - tzv. univerzální umělou inteligenci. Tedy program tak dobrý, že bude umět široké spektrum činností a co nebude umět, to se naučí. Překvapivě je tomu zatím nejblíž americká umělá inteligence, která hraje poker.
V lednu 2017 začal turnaj mezi čtyřmi pokerovými velmistry a jednou umělou inteligencí v jedné z variant této karetní hry. V polovině turnaje (tedy v době, kdy vznikal tento článek) počítač výrazně vedl a lidští hráči prohlásili, že už je jasné, že nevyhrají.
Umělá inteligence stvořená pro tuto hru je mnohem univerzálnější než ty algoritmy, které například řídí automobily – umí odhadovat lidské chování, ale především dokáže pracovat s nejistotou a nedostatkem informací. Přesně něco takového by se vědcům z NASA hodilo. Problémem je obrovská výpočetní kapacita, kterou k tomu stroj potřebuje – využívá jednoho z nejsilnějších superpočítačů na světě.
Text: MK