28. března 2018 13:34

Nad hlavami nám krouží policejní drony – a nevíme o tom

K čemu všemu mohou drony policii posloužit?

BRUS – drony Policie ČR

Když nedávno firma Ayra Grip předváděla létání s dronem a zavěšeným billboardem u Nuselského mostu v Praze, trvalo jen chvíli, než se na policejní linky dovolali první lidé obávající se o své soukromí či bezpečnost. Naštěstí byla akce nahlášená a opatřena všemi (mnoha) povoleními, takže hlídka nemusela zasahovat. Nicméně tato událost ukazuje, že na jednu stranu na sebe na Facebooku prozradíme cokoliv (například kdy odjíždíme na dovolenou, což bezesporu potěší zloděje-bytaře) a na druhou si do oken nakukovat nedáme. Česká policie drony aktivně používá – mimo jiné ke sledování povolené rychlosti a – v jen mírné nadsázce řečeno – hledání zatoulaných stařenek. Milovníci zkratek jistojistě ocení název BRUS znamenající Bezpilotní rotorový univerzální systém, který v roce 2016 „nastoupil“ ke středočeské policii.

BRUS vyrobil Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany. Pořízen byl z finančních zdrojů poskytnutých Krajským úřadem Středočeského kraje. Cena zakázky činila dva miliony korun a zahrnovala dva drony včetně optických senzorů, výcvik sedmi pilotů, šest pohonných akumulátorů, pozemní řídicí a zobrazovací stanici, základní náhradní díly,“ udávají materiály Policie ČR. Ta si od dronů slibuje rozšíření možnosti, které mají na starosti pozemní složky nebo pilotované vrtulníky. Bezpilotní letouny by mohly pomáhat zejména při pátrání po pohřešovaných osobách v těžko přístupném terénu, leteckém snímkování, monitorování situace při bezpečnostních opatřeních, dokumentaci při požárech, průmyslových haváriích, přírodních katastrofách, pyrotechnickém průzkumu nebo ostraze státních hranic.

Bezpečnost…

Termovize má odhalovat „zatoulance“ i „útěkáře“. A nejen to. Před několika dny nasadila policie s drony s termovizí na kontrolu chatových oblastí na Benešovsku a Příbramsku – cílem bylo zjistit, zdali se někdo v chatách nepohybuje. Chaty v této oblasti nebývají obydleny celoročně a v zimě, zejména ve všední den lze předpokládat možnost zájmu ze strany zlodějů. „Narazili jsme na dva nezajištěné objekty, které ale byly prázdné. Uvědomili jsme proto jejich majitele, aby si své chaty řádně zabezpečili. U jedné z chat pak termovize odhalila, že se v ní někdo pohybuje,“ informovala benešovská policejní mluvčí Eva Stulíková. Nasazení policejního vrtulníku pro nalezení například dezorientovaných osob či zatoulaných dětí je finančně mnohem náročnější

… nebo soukromí

Dovolme si spekulaci: dron by zjistil na chatě dvě osoby, podle adresy by policie zjistila majitele a jala se ověřovat, zdali je vše v pořádku. Majitel by se tak dozvěděl o tom, že chata, která má být opuštěná, má nájemníky. Majitel je v práci, žena na služební cestě, děti ve škole. A následný zásah policie by ukázal, že služební cesta manželky byla jen záminkou pro tajný románek s milencem. Jak moc by to byl policejní zásah do soukromí osob vymyšleného příběhu? Drony už se staly zápornými hrdiny „šmírovacích“ příběhů zejména při snaze o získání pikantních snímků populárních osob. CBS News to označila přímo za bitvu mezi papparazi a celebritami, což je spíše otázka americké Kalifornie než českých Jevan nebo Barrandova. Tato stanice odvysílala v roce 2014 odhad Federální správy pro letectví, který zněl: do pěti let bude (americké) nebe brázdit 30 000 dronů.

Faktem zůstává, že drony se mohou stát skutečnými narušiteli soukromí – násobí se totiž nejen jejich dolet, výdrž baterií, ale zmenšuje velikost a stejnou měrou se vyvíjí i fotografická technika. Dávno už neplatí, že pokud máte být vyfoceni zblízka, musí být fotograf blízko. Převedeno do praxe – na to, abyste mohli být zaznamenáni na „nevhodné schůzce“, může poletovat dron s kamerou a mnohonásobným zoomem v místech, kde to „nemá zakázané“. A nebo může sloužit k neškodnému experimentu – například VIDEO: Jak vypadá ohňostroj nafilmovaný dronem zevnitř?

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom