Na Plutu se vznášejí létající hory – a NASA o něm zjistila ještě bizarnější věci
Pluto už sice není planetou, ale nové poznatky z něj dělají jeden z nejzajímavějších objektů ve SLuneční soustavě!
Nejnovější poznatky o Plutu dokazují, jak úžasná tato planetka je – a jak se tamní prostředí vymyká naší zkušenosti i představivosti.
Jižní pól se sopkami vyvrhujícími led
Dvě obrovské jámy poblíž jižního pólu planetky by podle expertízy NASA mohly být kalderami sopky. Sopky, která vyvrhuje místo žhavého magmatu led… Krátery našli astronomové na dvou obrovských horách – Wright Mons a Piccard Mons. Obě se výškou i rozlohou mohou směle konkurovat našemu Mont Everestu, vzhledem však spíše odpovídají havajským sopkám.
Vědci zatím hypotézu o sopkách vyvrhujících led nejsou schopní potvrdit, ale slovy Jeffa Moora z NASA: „Je na nich opravdu něco hodně podezřelého…“ Pokud by se pravdivost této domněnky potvrdila, šlo by o první sopky na vnějších planetách naší Sluneční soustavy. „Důkazy? Když vidíte velkou horu s dírou nahoře, je těžké nevidět v tom sopku,“ popsal problém Oliver White z NASA.
Létající hory
I hory vypadají na Plutu úplně jinak než ve zbytku Sluneční soustavy. Vědci se domnívají, že jsou tvořené ledem a vznášejí se na moři dusíku. Mohou být velké jako Krkonoše, ale stejně jsou tak řídké a plyn kolem nich tak hustý, že vlastně nad Plutem létají. „Ano, je možné, že i ty největší hory Pluta se prostě jen vznášejí ve vzduchu,“ pokouší se popsat nepopsatelné Moore.
Anarchistická krajina
Velmi zajímavá je také oblast kolem západní části ledového pole nazvaného Sputnik Planum. Jeff Moore toto místo nazývá „anarchistickým terénem.“ Je tvořené řetězci obrovských ledových bloků, často desítky kilometrů velkých. Kvádry trčí z planiny na všechny strany, občas zřejmě dokonce svou polohu mění. Nejzajímavější na to je, že celá oblast Sputnik Planum je velice mladá: „Vznikla zřejmě před 10 miliony lety. To znamená, že se prakticky zrodila včera…“ dodává Stern. „Tento objev je významný tím, že zjišťujeme, že i malé planety mohou být aktivní…“
Atmosféra z pekla
Před průletem sondy New Horizons si vědci z NASA mysleli, že atmosféra Pluta je sice poměrně mohutná ale současně velmi řídká. Nyní se ukazuje, že pravdou vlastně přesný opak. Připomíná tak trošku to, co se v křesťanské literatuře popisuje jako ledové peklo…
Měsíce jako kulečník
Díky sondě New Horizons také již konečně víme něco o čtyřech měsících, které Pluto má. Nix, Styx, Kerberos a Hydra jsou ještě bizarnější, než pozemská věda předpokládala. Například Kerberos a Hydra jsou zřejmě složené ze dvou menších objektů, jež se kdysi pomalu srazily a pak se spojily v jeden celek.
V minulosti mělo Pluto více než čtyři měsíce, pravděpodobně jich bylo původně šest. Vědci na to usuzují z rychlosti rotace zbývajících měsíčků – točí se kolem své osy opravdu šíleně. Rekordmanem je mezi nimi Hydra, která se kolem své osy otočí za pouhých 10 hodin! Celé to tak trošku připomíná kulečníkové koule, do nichž někdo právě ťukl tágem a dal jim pořádnou rotaci…