Může za depresi onemocnění mozku?
Je na obzoru nová metoda léčby deprese? Nejnovější výzkum ukazuje, že s touto nemocí může souviset i zánět mozku. Co si věda dokáže s těmito informacemi počít?
Zánět mozku neboli encefalitidu má většinu z nás spojená hlavně s klíšťaty. Původ zánětu ale může být nejen virový, nýbrž i bakteriální (v případě meningokoka či pneumokoka) či ve vzácnějších případech i způsobený parazity (z tohoto ranku je kupříkladu toxoplazmóza). Ať je však základ kdekoli, jedná se o skupinu velmi závažných onemocnění, která v neléčených případech mohou končit i smrtí. Jinak se vedle horečky a bolestí hlavy projevují i rozličnými poruchami funkcí mozku. A ačkoli by to jednoho nenapadlo, možná se nedávno objevila i nebezpečná spojitost těchto chorob s depresí.
Deprese v mozku
O té se někdy hovoří jako o noblesní nemoci, jelikož si leckdo představuje, že pacient s depresí se celé dny válí v posteli a pláče do kapesníků. Skutečnost je však mnohem drsnější a rozhodně bychom neměli tuto chorobu podceňovat – vždyť se jedná o velmi častý důvod k sebevraždám či minimálně sebevražedným myšlenkám. Přijít na kloub této nemoci tak znamená zachránit spousty lidských životů.
Britští vědci z Manchesterské univerzity pod vedením doktora Petera Talbota zkoumali čtrnáct pacientů se zánětem mozku, kteří zároveň vykazovali příznaky středně těžké až těžké deprese. Důležité bylo zároveň i to, aby tito pacienti aktuálně nepodstupovali léčbu medikamenty. Techniky zobrazení mozku pak pomáhaly určit, zdali je hypotéza vědců správná. Ti totiž předpokládali aktivitu mikroglií, malých nervových buněk, jež se účastní imunitních reakcí organismu.
Léčba na cestě?
A očekávání se podařilo naplnit. Největší aktivita mikroglií totiž probíhala v těch částech mozku, jež jsou odpovědné za regulaci emocí. To by mohlo nakonec svědčit o biologickém původu deprese, což už jedna tři roky stará studie zmiňovala také. To je sice pěkné, ale co to reálně znamená? Inu, pokud by další výzkumy biologický základ deprese potvrdily, můžeme postupem času získat nové možnosti léčby; konkrétně by se jednalo o medikaci, která snižuje aktivitu mikroglií. Dřívější vědecká činnost byla prováděna pouze na mrtvých pacientech, takže i v tomto ohledu je aktuální studie významná.
Text: MS