Mumie krokodýla v sobě měla v sobě 47 mumifikovaných překvapení
Mumifikování lidí a zvířat bylo u starověkých civilizací „běžným“ postupem cesty do záhrobí. Ale co je moc, to je moc.
Mumie a jejich kurátoři
Národní muzeum starožitností v nizozemském Leidenu (Rijksmuseum van Oudheden) není žádným nóbl vetešnictvím či obrovským blešákem, ale naprosto seriozním muzeem a vědeckým ústavem se sbírkami zahrnující artefakty dávnověkého Egypta či Říma, ale i pravěku a středověku Nizozemska. Jejich kurátoři udávají, že ve sbírkách je 180 000 předmětů (je zvláštní, jak ve statistikách vychází vždycky tak hezky kulaté číslo).
Archeologický kabinet
K jeho založení došlo roku 1818 a tehdy byl částečně považován za kabinet kuriozit a zároveň pomalu budovanou archeologickou sbírku. O více než jeden a půl století později, v červenci 1995 pod správu neziskové nevládní organizace a dnes zaměstnává kolem sedmdesátky lidí. Skoro od samotného počátku, od roku 1828, získalo muzeum do svých sbírek 3,8 m dlouhého mumifikovaného krokodýla.
Sobek – krokodýlí bůh
Krokodýli patřili spolu s kočkami, ale třeba i ibisy, ve starém Egyptě, mezi zvířata zbožštělá a samotný krokodýl měl i svůj kult. Sobek, řecky Súchos, byl bohem v podobě krokodýla a sám krokodýl. Poněkud komplikovaně (z hlediska dnešní biologie) měl vzniknout sám ze sebe a vzejít z pravodstva, a zcela logicky měl mít blízko k Nilu, kde měl, mimo jiné zajišťovat bohatou úrodu. Ve výtvarném zobrazení vystupoval buď přímo jako krokodýl či později jako muž s krokodýlí hlavou nebo krokodýl se sokolí hlavou. Tento krokodýl byl sám o sobě mumií zabalenou tak, že odmyslíme-li si jeho délku, by při troše fantazie mohl být považován za mumii lidskou.
Co prozradil 3D scanner
V rámci výzkumů byl tento artefakt vložen do 3D scanneru s cílem zjistit jeho vnitří uspořádání bez toho, aniž by bylo nutno jej poškodit. Neinvazivní metody výzkumu nabývají nejen v Nizozemí čím dál větší obliby. Výsledný obraz vědce zaskočil. „"Když jsme začínali, nečekali jsme žádné velké objevy, ale v obraze high-tech 3D skenů a následné interaktivní vizualizace bylo velkým překvapením. I vědeckým,“ komentovali výsledek pracovníci muzea. Uvnitř se totiž skrývalo 47 malých mumifikovaných krokodýlků skrytých uvnitř podobně, jako když se uvnitř ruské matrjšky schovávají další a další překvapení.
Stáří mumií vědci určili na 2 500 let. Není to poprvé, co skenování odhalilo malé krokodýlí mumie, k podobnému nálezu došlo už v roce 2015. Nicméně to jen ukazuje, jak moc si lidé krokodýlů, v tomto případě krokodýlů nilských, vážili. Dokonce tak, že jim po smrti poskytli tu nejvyšší možnou čest – mumifikaci.
Text: Topi Pigula