Mračna sarančí devastují východ Afriky, hrozí pohroma biblických rozměrů
Jsou jich miliony a neznají slitování. Mračna sarančí pustinných (Schistocerca gregaria) devastují země východní Afriky. V Keni jde o nejhorší takovou pohromu za posledních 70 let a Somálsko už kvůli tomu vyhlásilo stav nouze.
Saranče se do Somálska dostaly přes Rudé moře z Jemenu. Do východní Afriky je z Arabského poloostrova přilákaly prosincové vydatné deště a také mimořádně teplé počasí u pobřeží Afriky. V Somálsku, Keni a také Etiopii teď nacházejí ideální podmínky pro rozmnožování a podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) hrozí, že se jejich počet do června zvýší 500krát. To by mohlo způsobit pohromu skutečně biblických rozměrů.
“This is huge.” Worst locust swarm in decades destroy crops in east Africa https://t.co/195h4tiMV4 pic.twitter.com/RfnKvduSUf
— TIME (@TIME) January 28, 2020
Saranče by do té doby mohly napadnout i Jižní Súdán a Ugandu. Aby se tak nestalo, požádalo FAO mezinárodní společenství o příspěvek na boj se sarančemi ve výši 76 milionů dolarů s tím, že jsou místní úřady prakticky bezbranné. Podle somálského ministerstva zemědělství už nyní hrozí, že saranče zlikvidují veškerou vegetaci před sklizní úrody, která zde probíhá v dubnu. To přímo ohrožuje až 11 milionů lidí v regionu, který dlouhodobě patří k nejchudším oblastem světa.
Mračna sarančí mohou být až 60 kilometrů dlouhá a 40 kilometrů široká. Ve vzduchu přitom vydrží poměrně dlouhou dobu, pohybují se ve směru větru a dokážou za den urazit až 150 kilometrů. Podle FAO je hustota sarančí uvnitř mračna až 80 milionů jedinců na 1 km2.
saranče Zdroj: AP/Ben Curtis
Každý jedinec dokáže za den spořádat tolik potravy, kolik sám váží. Během jediného dne tak mračno sarančí zlikviduje až 192 milionů kg vegetace, a zničí tak nejen zemědělské plodiny, ale i stromy a pastviny pro dobytek.
Saranče pustinná (Schistocerca gregaria) je asi 6–8 cm velký hmyz. Nová generace sarančí se z nakladených vajíček líhne v průběhu dvou týdnů, dospělý jedinec se dožívá až pěti měsíců.
Jak se proti sarančím bránit
Invaze saranči jsou v oblasti Blízkého východu a Afriky běžné a místní lidé se proti nim brání tradičními způsoby. Patří mezi ně plašení sarančí troubením na rohy nebo bušením do kovových předmětů, třeba plechovek. To však většinou vede jen k rozdělení mračna sarančí na menší roje a jejich rozšíření na větší plochu.
Saranče jsou také v postižených oblastech vítaným zpestřením jídelníčku – tedy pokud je ulovíte. Jediným účinným prostředkem proti invazi sarančí ale podle OSN zůstává masivní letecký postřik postižených oblastí insekticidy. Ty jsou ale drahé a navíc dál zatěžují místní ekosystémy.
(mih)