Měly to být utopie: 6 vysněných nových měst, která selhala
Je utopie nesplnitelný sen? Zdá se, že ano.
Celé generace lidí žily a umíraly v naději, že se jednou podaří vymyslet lepší společnost. Dějiny 20. století ukázaly, nakolik se hledání utopie, tedy plně funkčního samostatného města, může při ignorování „minorit“ zvrhnout v krvavou lázeň. Ne všechny snahy o novou, lepší společnost však musely skončit světovým konfliktem. Také šestice uzavřených městských utopií se snažila naprojektovat dokonalé místo pro život po svém – a se železnou pravidelností dokázaly, že zřejmě jde nesplnitelný sen.
06) EPCOT
Zábavní pak Epcot můžete navštívit i dnes, jde o součást střediska Walta Disneyho v Bay Lake na Floridě. Ještě když Disney ale žil, EPCOT nebyl zamýšlen jako místo pro zábavu, ale skutečně jako místo pro život. Mělo se jednat o experimentální komunitu, která by žila ve futuristické představě společnosti na základě amerických hodnot. Disney si dokonce vydupal speciální povolení od floridské vlády na zvláštní pravomoci uvnitř EPCOTu. S jeho smrtí však projekt zemřel také, akcionáři společnosti Disney neměli zájem se na stavbě podílet, a z rozestavěného EPCOTu je tak jen místo pro zábavu. Disney měl přitom nejlepší předpoklady vizi dotáhnout alespoň do nějakého konce.
05) Palmanova
Taktéž italské městečko Palmanova můžete navštívit, jde dokonce o vyhledávanou turistickou atrakci. Pevnostní městečko založené v roce 1593 je slavné svými nedobytnými hradbami, zajímavější je však způsob, jaký další cíl měli jeho tvůrci. Palmanova byla založena na tehdy radikálních ideálech humanismu a všeobecného přijetí cizích názorů. Což není ironie. Palmanova vznikala několik dekád před třicetiletou válkou a následným vestfálským smírem mezi různými proudy křesťanství (o jiných náboženstvích nemluvě). Humanistické ideály rovnosti a soběstačnosti však bohužel nešly příliš na ruku obchodování. Palmanova tak zela prázdnotou a pustla. V roce 1622 musely Benátky město zabydlet netradičním způsobem, když prominuly trest kriminálníkům za to, že se tu usadí. Z utopie do dystopie tedy prošla Palmanova překvapivě rychle.
04) New Harmony
Osada New Harmony je jednou z těch, které Britové založili v Novém světě. Stalo se tak v roce 1824, když do Ameriky přesídlil velšský průmyslník Robert Owen. Jeho snem bylo v USA vybudovat skutečnou utopii, jejíž občané by byli svobodní, vzdělaní a spokojení. Cílem bylo opět vybudovat osadu, která by byla nezávislá na vnějším světě. Město mělo být řízeno radou, kterou by z větší poloviny vybral Owen, z části by ji však volili občané. Owen si krátce po založení odskočil zpátky do Anglie spravovat svůj podnik, zatímco byl však pryč, obyvatelé jeho socialistické utopie se stihli rozhádat již během fáze konstrukce městečka. Netrvalo to ani pět let a New Harmony se rozpadla. Malá část populace tu přesto zůstala a dnes má městečko, či spíše vesnice, populaci kolem 800 lidí. Idejemi Owena však přesto nežije.
03) Fordlandia
Nejen Walt Disney, ale i Henry Ford se rozhodl založit svou dokonalou společnost – stalo se tak v roce 1928 a poměrně nečekaně uprostřed amazonských tropických lesů! Fordlandia měla za úkol zejména kultivovat produkci kaučukovníku pro USA, zároveň však měla hostit 10 tisíc lidí. Bylo tak třeba místo i spravovat jako separátní stát. Ford si vymohl, že ve městě platily jeho vlastní zákony, mimo jiné úplná prohibice alkoholu. Jediný, kdo s tím však nesouhlasil, byli místní. Poté, co se rozmohla stávka a protesty, i tato utopie si změnila zákony podle zbytku světa. Fordlandia stále existuje, Henry Ford by z ní dnes však asi nebyl spokojen.
02) Auroraville
Taktéž do Auroraville můžete stále zajet. Tentokrát k ní musíte zamířit do Indie. Na rozdíl od „západních“ utopií je tato vybudována na spiritualistickém základu říznutém porcí komunismu – ultimátním cílem je zde přesto být „šťastný a svobodný“. Dosaženo toho mělo přitom být na základě kolektivních myšlenek a abolice svobodného majetku. Město vzniklo teprve v roce 1968 a vyznačuje se zejména „zlatou svatyní“ ve svém středu. Ačkoliv však mělo přilákat na 50 tisíc obyvatel, dnes zde žije jenom něco málo pod 3000 lidí. I jejich existenci navíc pošpinily drby, podle nichž zdejší populace kryje celou řadu pedofilů. Technicky vzato je tedy Auroraville stále funkční – otázkou však je, nakolik je život zde bezproblémový. A proč nikdy nepřilákal větší porci zájemců.
01) Arcosanti
Poslední velkým utopistický projekt v USA se jmenuje Arcosanti a vznikl hluboko uvnitř arizonské pouště v 70. letech. Arcosanti měla fungovat na základě ideálu o soběstačnosti komunity, zas a znovu se však ukazuje, že je to nejspíše hlavně obchod, co je tělem i duší funkční společnosti. Namísto tisíců členů totiž Arcosanti dnes hostí několik desítek hippies, kterým vyhovuje minimální dohled úřadů – ale bohužel zároveň musejí zápasit s nepřízní pouštních podmínek. Město, či spíše osada, se nikdy sice nedočkala realizace v plné míře. Lze tak rovněž namítnout, že do té doby ani uspět nemohla. Zdá se ale, že ani nejmodernější technologie nejsou s to překovat k obrazu zakladatelů něco tak rigidního, jako je základní lidská povaha. Text: Ladislav Loukota