Nejslavnější ruský špion Max Otto von Stierlitz je na tom jako Jára Cimrman – také nikdy neexistoval
Vůbec nejslavnějším ruským špionem, který zatápěl především hitlerovskému Německu, byl Max Otto von Stierlitz. Narodil se 8. října 1900 jako Maxim Maximovič Isajev a po napadení Sovětského svazu Německem se v uniformě standartenführera SS volně pohyboval po říšském kancléřství a dalších vládních úřadech v Berlíně, kde pro Sověty sbíral cenné informace.
Na sovětského občana to byl vysloveně bonviván. Stierlitzovým oblíbeným autem byl luxusní předválečný Horch a jeho stůl byl i během války vždy plný lahůdek a kvalitního koňaku, což u německých kolegů včetně Hitlerova tajemníka Martina Bormanna vzbuzovalo závist a někdy i podezření. Přesto nebyl až do dobytí Berlína Rudou armádou odhalen a jeho jediným problémem tak nakonec zůstával fakt, že nikdy neexistoval.
#OTD in 1972 the legendary Soviet TV series “Seventeen Moments of Spring”, #WWII espionage drama, was first screened. The story of Maxim Isaev, a Soviet spy operating in Nazi Germany under the name Max Otto von Stierlitz, is considered one of the greatest spy thrillers ever made pic.twitter.com/QTHWEorzYO
— Russian Embassy in South Africa 🇷🇺 (@EmbassyofRussia) August 11, 2020
James Bond, anebo Chuck Norris?
Stierlitz-Isajev totiž byl a stále zůstává fiktivní literární postavou spisovatele a scenáristy Juliana Semjonoviče Semjonova (1931–1993). Tento zádrhel ale bravurnímu rozvědčíkovi známému především ze sovětského televizního seriálu Sedmnáct zastavení jara nezabránil v tom, aby se stal legendární postavou sovětské a později i ruské popkultury a pronikl i do mnoha velmi současných vtipů. Legendární Stierlitz díky tomu spíše než ruskou verzi Jamese Bonda, připomíná Chucka Norrise.
Jako ochutnávku nabízíme několik vtipů o Stierlitzovi z českého fanouškovského serveru:
Stierlitzovi přišla upomínka z gestapa: pokud nezaplatí účet za elektřinu, odpojí mu ilegální vysílačku.
„Kam jedete na dovolenou?“ otázal se Stierlitze Himmler. „Do Karl-Marx-Stadtu,“ odvětil bez váhání Stierlitz. „Vizionář,“ pomyslel si Himmler.
Automobil rozvědčíka Stierlitze má volant napravo. Automobil Jamese Bonda má volant nalevo. Automobil agenta Foxe Muldera má volant tam někde venku.
Stierlitz se probudí ve vězeňské cele. Neví, jak se sem dostal, jaké je datum ani v které zemi vlastně je. Po dlouhém rozmýšlení se rozhodne, že pokud vejde gestapák, řekne: „Heil Hitler, jsem SS standartenführer von Stierlitz.“ A pokud vejde sovětský voják, řekne: „Čest práci, jsem plukovník Isajev.“ Náhle se otevřou dveře, vejde milicionář a vyhrkne: „Vy jste se včera pěkně zlískal, soudruhu Tichonove!“
#ColdWar on the silver screen. Max Otto von Stierlitz (East) and James Bond (West).#history #twitterstorians #fridaymorning #movies pic.twitter.com/CfLVHZUy4G
— Ivana Tucak (@IvanaTucak) November 5, 2021
Putinův idol
Právě sovětský a ruský herec Vjačeslav Tichonov, který Stierlitze v seriálu ztvárnil, zůstal až do své smrti v roce 2009 pro Rusy s touto postavou neodmyslitelně spojen. Seriál, jehož exteriéry se natáčely hlavně v lotyšské Rize, se opakovaně vysílal i v komunistickém Československu a ruská státní televize ho od roku 1973 pravidelně nasazuje v době oslav vítězství nad nacistickým Německem.
Fiktivní sovětský špion Max Otto von Stierlitz po sobě ale kromě donekonečna reprízovaného seriálu a stovek vtipů zanechal ještě jednu, mnohem významnější stopu. Podle britské BBC se totiž stal idolem mladého Vladimira Putina, který se právě pod dojmem dokonale se ovládajícího a sovětské vlasti bezmezně oddaného rozvědčíka stal agentem KGB.
ZDROJ: BBC