Máte rádi banán se žlutou, nebo s hnědou slupkou? A víte, který je zdravější?
Banán patří mezi celosvětově nejoblíbenější ovoce. Znáte úskalí jeho dozrávání?
Na Instagramu uživatele s přezdívkou fitness_meals se objevila fotografie, která ukazuje patnáct banánů v nejrůznějších stadiích zralosti. Autor příspěvku své příznivce vyzval, aby vybrali svůj „dokonalý“ banán, do něhož by se zakousli. Postoje fanoušků se ovšem lišily. Většina sice preferovala žlutou podobu, ovšem nemálo z nich dalo přednost zelenějším, ne zcela dozrálým slupkám. Málokdo si nicméně položil otázku, zdali se podle stupně zralosti mění samotná nutriční hodnota banánu. Člověk by si dost možná myslel, že existuje pouze jediná „ideální“ varianta. Do vysvětlování se pustila uznávaná odbornice na výživu Rhiannon Lambert z Velké Británie. Podle specialistky jsou banány obecně vynikajícím zdrojem draslíku a jiných živin bez ohledu na to, jak jsou zralé. Zároveň ale upozornila, že pokud je strávník diabetik nebo trpí potížemi s trávením, pojídání banánů na určité úrovni zralosti může být pro daného jedince prospěšnější. „Banány jsou ovocem, které může být omezeno v předepsané stravě těm, kteří trpí cukrovkou kvůli vysokému obsahu volných cukrů,“ vysvětlila Lambertová.
Banánky potvrdily domněnky fanoušků
Žluté jsou ideální pro diabetiky
V přezrálých banánech se totiž 80–90 % škrobu přemění na volné cukry. Lidem trpícím cukrovkou je tedy doporučována konzumace spíše nepřezrálých banánů (žluté nebo zelenější), neboť ty zralejší (hnědé) obsahují mnohem více cukru. Přezrálejší kusy jsou naopak lepší volbou pro většinu lidí včetně těch, kteří trpí potížemi s trávením potravy. „Když se rezistentní škrob změní na jednoduchý cukr, banán dozrává a studie potvrzují, že pro průměrného člověka jsou zralé banány snadněji stravitelné,“ dodává britská odbornice. Vyšší glykemický index totiž jasně prokázal, že je uzrálé ovoce v lidském organismu rychleji tráveno. „Můžete jíst nezralé nebo zralé banány a stále těžit z výhod tohoto výživného ovoce. Jediný rozdíl je u jedinců s diabetem 2. typu,“ dovysvětlila Lambert.
Hnědé obsahují více cukru
Pakliže je banánová slupka tmavá nebo úplně hnědá, v podstatě to znamená, že se veškerý škrob přeměnil na cukr. Takové ovoce lidskému organismu nabízí vysokou hladinu přínosných antioxidantů. Oproti přezrálým plodům naopak ty zelenější obsahují více „odolného škrobu“, který lidé sice kompletně nestráví, ovšem tyto látky mohou v lidském těle příznivě působit na „dobré střevní bakterie“. Nutriční obsah banánů se nicméně nemění v závislosti na tom, jak je ovoce zralé. Jediná věc, která se skutečně změní, je chuť banánu a způsob, jakým tělo cukr zpracovává. Takže čím déle necháte banán bez povšimnutí, tím sladší potom bude. Není však pochyby o tom, že jsou banány pro lidský organismus velice přínosné. Jejich složení například blahodárně působí na krevní tlak, zlepšení mozkových funkcí, přičemž vitamín B klidní naše podrážděné nervy.
Banánová historie
Kdy lidé vůbec poprvé ochutnali banánové plody, se již dnes asi těžko dozvíme. Některé historické zkazky ovšem popisují, jak si slavný vojevůdce Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) pochutnával během svého tažení do Indie na banánech. Pakliže pomineme dávné historky ještě před narozením Krista, tohle populární ovoce bylo na začátku čtvrtého století přepraveno z jihovýchodní Asie do Afriky arabskými dobyvateli. Banány se pak odtud dostaly na lodích prvních průzkumníků a misionářů až do dalekého Karibiku. Právě tam v roce 1502 portugalští kolonisté založili první banánové plantáže, které se záhy rozšířily do oblastí střední Ameriky. Hromadná produkce však odstartovala na počátku 19. století. Banánový trh má v současné době hodnotu více než 12 miliard dolarů, přičemž poptávka mezi strávníky celosvětově strmě roste. Mezi nejpilnější exportéry patří Ekvádor, Belgie a Kostarika.
Text: Petr Smejkal