28. října 2021 07:30

Masarykův oblíbený kůň musel mít chirurgicky přesné parametry. Kde skončila jeho vycpaná hlava?

Po vzniku samostatného státu bylo k výkonu prezidentské funkce nutné mít koně pod sedlo i ke kočáru. První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk tedy v roce 1920 rozhodl o tom, že se koupí Hektor, později přibyli i Cigán, Gejša, Ind a z Prešova Oiseau 28.

Z tohoto ministáda měl výsadní postavení hnědák Hektor, který si zcela získal Masarykovo srdce. Klidný a snadno ovladatelný kůň s nepřehlédnutelnou hvězdou na čele byl veden jako „prezidentský kůň“. Je to kůň, na kterém Masaryk sedí na většině fotografií.

Kůň pro Masaryka

Vybrat koně pro prezidenta republiky nebylo vůbec snadné. I když byl Masaryk zkušeným jezdcem, nikdo nemohl vyloučit, že při jízdě nedojde k pádu z koně (a tedy ke zranění). Nezapomínejme také, že Masarykovi bylo v době jeho nástupu do funkce už 68 let. Prezident tak měl jezdit na opravdu prověřených koních.

Kůň pro prezidenta republiky musel být klidný, ale chodivý, a ne moc temperamentní. Nesměl se lekat lidí, různých překážek nebo patníků. Musel být starší, ideálně kolem 10 let a nesměl být ani malý, ani příliš vysoký – za vhodnou výšku se považovalo 170 cm. Také nesměl být choulostivý a lekavý na mouchy, tedy tzv. mušák. Překážky pak neměl skákat, ale překračovat je. Kůň navíc nesměl být citlivý na pusu – Masaryk neměl údajně moc klidnou ruku – a musel ustát i silnější pobídnutí ostruhou.

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk na svém oblíbeném koni Hektorovi, během projížďky v Lánech. The first Czechoslovak...

Posted by Váleční koně - War horses on Wednesday, February 22, 2017

I přes komplikovaná a přísná kritéria se však Masaryk pádu nevyhnul. Například podle kroniky obce Kačice se s ním při projížďce 30. května 1925 kůň Hektor svalil do příkopu tak, že prezidentovi zalehl nohu. Naštěstí jak kůň, tak jezdec vyvázli bez zranění.

Vycpaný Hektor

Když v roce 1920 prezidentská kancelář zakoupila od policejního ředitelství Hektora za 12 000 Kč, bylo mu už 15 let. Hnědák měl opravdu výsadní postavení – prezident ho od roku 1922 platil ze svého platu a nechal si ho na dožití. Podle lékařské zprávy ze 30. let Hektor trpěl rozedmou plic, schvácením kopyt a dušností.

Z hradního inventáře byl vyškrtnut teprve v roce 1933, když ve svých 24 letech umřel na následky nádoru tenkého střeva. Tím ale jeho působení na Hradě neskončilo. Masarykova oblíbeného koně vypreparovali a až do roku 1947 byla jeho vycpanina uschována ve skladišti Pražského hradu. Dnes z ní zbyla už jen hlava, která je součástí sbírek Národního muzea.

Protože ta ale není pokaždé k vidění, můžete Hektora i s jeho prezidentem obdivovat u muzea v Lánech. Jezdecká socha od sochaře Petra Nováka má netypickou podobu – kůň má skloněnou hlavu, jako by v klidu uždiboval trávu.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský