Marihuana léčí zlomeniny, potvrdila velká vědecká studie!
Vědci nacházejí čím dál rozsáhlejší spektrum léčebného využití u nás tabuizované marihuany. Nejnověji to jsou léčebné účinky při léčbě fraktur kostí. Nenastal čas, aby bylo pěstování „travky“ legální?
Malá krabička jejíž obsah je tvořen hlavně lékařskou vazelinou, je součástí domácí lékárničky nejedné české domácnosti. Mast má žlutozelenou barvu a příjemně voní po konopí s obsahem THC. Je to nelegální, ale pomáhá to.
„Děláme si ji už léta a na má operovaná kolena je to nejlepší věc, kterou jsem zatím poznala,“ říká jedna z uživatelek, které mast používá v hojení kolen s voperovanými totálními endoprotézami. Ačkoli je konopí s podílem tetrahydrocannabinolu spojováno hlavně s kouřením a omamnými účinky, jeho léčebné využití pluje řekou času všemi trvale osídlenými kontinenty. Historicky znali léčivé účinky marihuany starověcí Číňané, kteří ji za Velkou zdí používali k léčbě revmatismu i gynekologických potíží.
Jak Číňané, tak Indové znali schopnost drogy tlumit bolest, což je neocenitelná vlastnost. Využívaná byla na celém indickém subkontinentu i v Persii. „I název drogy hašiš, který pochází z arabské fráze „hashish al kief“, což znamená „sušená droga radosti“. Za zmínku stojí i poznámka o novodobé historii, kdy "v polovině 19. století bylo konopí v Evropě využíváno jako hypnotikum, antikonvulsant, analgetikum, anxiolytikum a antitusikum v různých lékových formách,“ píší Mgr. Jaroslav Peč, doc. RNDr. Jaroslav Dušek, CSc. z Katedry farmakognosie, FaF v Hradci Králové v časopise Praktické lékárenství. Dnes je používá mimo jiné k úlevě při terminálních stádiích některých typů rakoviny.
Existuje vůbec něco, co marihuana neléčí?
Seznam léčebných vlastností marihuany se díky neustále se rozšiřující úrovni lékařského vzdělání stále zvětšuje. Nově byla v Journal of Bone and Mineral Research publikována studie vědců z izraelských Tel Aviv University a Hebrew University. Výsledky popsané ve studii pocházejí z pokusu na potkanech u nichž se sledovalo hojení zlomeniny stehenní kosti (femur). V případě člověka se jedná o nejdelší kost v těle, která i přes svou křehkost snese poměrně velké zatížení.
Pozitivní výsledky hojení jsou nezpochybnitelné. "Klinický potenciál cannabinoidních sloučenin souvisejících jsou prostě v tomto bodě nepopiratelné," řekl vedoucí výzkumu MUDr. Yankel Gabet "I když nás pro vypracování vhodné terapie čeká ještě mnoho práce, tak je zřejmé, že je možné odlišit terapie klinické od psychoaktivních účinků konopí. Hlavním činitelem v naší studii je CBD, jež nemá žádné psychické účinky, je primárně protizánětlivá." Jaké konkrétní účinky CBD má?
Kosti jsou silnější, průběh hojení je rychlejší, zvyšuje se zrání kolagenní matrice, která poskytuje základ pro nové mineralizaci kostní tkáně a kost bude silnější, takže bude těžší ji v budoucnu znovu zlomit. V našich podmínkách a přeregulovaném (a prolobovaném) prostředí ovšem může být problém s uvedením nového preparátu na trh mimo jiné i proto, že jde o konopí s nechvalnou pověstí drogy. Ačkoli léčebné účinky konopí jsou dnes už všeobecně známé, přesto si pacientisvé masti vyrábějí pokoutně.
„Vím, že to není úplně košer, ale co mám dělat, když oficiálně se k tomu nedostanu a mast mi prostě pomáhá,“ povzdychne si výše zmíněná uživatelka, která si nepřeje být jmenována (autor jméno zná). A ve světle jejich zkušeností můžeme jen doufat, že nově publikovaná studie bude dalším světlem na konci tunelu, které se nakonec promění v zářící ohňostroj povolených a legálně dostupných léčiv zlepšující naše životy. Zdá se, že starověké civilizace byly v některých ohledem dál. Alespoň co se využití konopí týká.
Text Topi Pigula