Lidé, kteří potřebují nejvíc močit, nejlépe lžou, tvrdí vědci
I když se to zdá krajně nepravděpodobné, vědci našli spojení mezi plným močovým měchýřem a lhaním. Podle studie Iris Blandon-Gitlinové mezi nimi je přímá úměra…
Tedy platí, že čím plnější je močový měchýř, tím úspěšněji lidé lžou. „Lhaní je velmi náročné,“ popsala vědkyně problém pro web PopSci. „Pokud něčemu opravdu věříte, je pro mozek snadné s tím pracovat.“ Ale lhát, to už znamená pracovat s fiktivním světem, který existuje jen v naší hlavě – a současně tuto virtuální realitu porovnávat s reálným světem tak, aby nepravdivá verze vypadala pravděpodobně.
Současně je se lhaním spojena spousta kontroly: nad emocemi a dalšími fyzickými projevy, které se při lhaní vyskytují. I intelektuální kontrola nad vymyšlenými i reálnými fakty je velmi náročná: ne nadarmo se říká, že podle kvality lži se pozná inteligence člověka… Proč to všechno píšeme? Protože právě kontrola je to, co močový měchýř a lhaní spojuje.
Kdo nemočí, ten lže!
Výsledky v pokusu totiž byly zcela jednoznačné: testované osoby měly při rozhovoru lhát jiným lidem; vědci je přitom zásobovali vodou, ale během testu nebyla možnost odskočit si na toaletu. Jednoznačně fungovalo, že lidé byli při lhaní nejúspěšnější na samé hranici pomočení se…
Podle Blandon-Gitlinové může pomáhat plný močový měchýř při aktivaci inhibičních center v mozku. Když člověk lže, musí potlačovat potřebu říkat pravdu – a právě v tom by koncentrace spojená s močovým měchýřem mohla pomáhat.
Již dříve totiž psychologové zjistili, že pokud se lidé koncentrují na řešení nějakého problému, přelévá se toto soustředění i do dalších sfér lidského chování. Mozku je to jedno, ten se prostě jen soustředí a zbytek našeho těla to využívá…