Lidé, kteří moc telefonují, trpí mnohem víc depresemi, popsali vědci!
Máte sklon k depresím? Mobil to vyřeší...
Čas strávený používáním mobilu a místo, kde telefonujete, ukáže, zda trpíte depresí s přesností na 87 procent. Depresívní osoby tráví s mobilem v průměru 68 minut denně, píše italský deník Corriere della Sera.
Lhát můžete komukoli, ale ne svému telefonu. Ten nyní může zachytit známky deprese ve vašem chování. Díky technologickému pokroku může být tato psychická porucha odhalena speciálními senzory, které monitorují dobu strávenou u mobilního telefonu. Čím více minut se s ním zabýváte, tím větší je pravděpodobnost depresivních stavů. Mobil zároveň analyzuje, kde se přes den pohybujete, zda trávíte hodně času doma, nebo zda často vycházíte ven a bavíte se. Studii zabývající se touto problematikou vypracoval tým vědců ze Severozápadní univerzity ve Spojených státech.
Kdo hodně telefonuje, má deprese!
Osoby s depresí používají telefon denně v průměru 68 minut, zatímco lidé, kteří touto chorobou netrpí, stráví s mobilem asi 17 minut denně. S depresemi přímo souvisí i to, zda trávíte převážnou část dne doma a jen málo měníte svou pozici, například když dlouho odpočíváte na lůžku nebo na gauči. To odhalí GPS zabudovaný v mobilu. Vědci ujišťují, že na základě takto získaných údajů jsou s to identifikovat osoby s depresivními symptomy s přesností na 87 procent, jak to ukázaly testy se 14 rizikovými a 14 zdravými jedinci.
Vědci vybavili 40 účastníků studie aplikací pro mobil, která po dva týdny shromažďovala informace o používání telefonu. Na začátku testu účastníci vyplnili dotazník, v němž se zjišťovaly příznaky depresí. Jejich každodenní zvyky, zejména místa, v nichž během dne pobývali, monitoroval systém GPS umístěný v mobilu.
"Jsme schopni odhalit, zda sledovaná osoba vykazuje příznaky deprese, a jak jsou tyto příznaky závažné, aniž bychom ji museli podrobovat celé sérii testů," konstatoval hlavní autor studie David Mohr, ředitel Centra pro behaviorální terapii Severozápadní univerzity. "Jde o objektivní měření chování spojeného s depresivními stavy, které lze provádět diskrétně a bez toho, že by sledovaná osoba musela vynakládat nějaké úsilí," dodal.
ČTK