Létající smrt: Japonci už použili létajícího robota se zabijáckými chemikáliemi
Jak se nejúčinněji vypořádat s největším nepřítelem Japonska? Jak jinak než s pomocí dronů…
V prefektuře Saga byl minulý týden vůbec poprvé v praxi nasazen dron Agridrone, jehož úkolem je zničit škůdce, kteří ohrožují japonskou úrodu brambor. Zdá se vám to možná jako nevýznamné, ale tento stroj má potenciál změnit tvář světa. Proč a jak?
Pro Japonsko je zásobování potravinami klíčovým problémem: na ostrově je málo orné půdy a každý kilogram proteinů je zaplacen nesmírným úsilím a také stále stoupajícími náklady. Jakmile úrodu napadnou škůdci, má ostrovní stát velký problém… A tak se v zemi vycházejícího slunce používají v silné míře pesticidy, stejně jako ve většině vyspělého světa.
Jenže pesticidy mají mnoho sporných vlastností – pronikají do ekosystémů, ovlivňují chod celých zvířecích populací – a to i tam, kde by rozhodně neměly. Jejich použití je také velmi nákladné, což zase zvyšuje výstupní cenu potravin. Cílem všech vyspělých společností by tedy logicky mělo být snížení spotřeby pesticidů. Jenže jak na to?
Japonskou odpovědí na tuto otázku je právě Agridrone. Díky tomu, že je schopen zcela cíleně a přitom vůči orné půdě šetrně dopravovat přesné dávky pesticidů na exponovaná místa, je schopen spotřebu pesticidů snížit a současně může pracovat prakticky nepřetržitě.
Většinu času operuje úplně automaticky – do práce vyráží v noci, kdy se řada škůdců vypravuje za kořistí. Pomocí vyspělých algoritmů analyzuje stav úrody a pesticidy nasazuje pouze na místa, kde jsou potřebné.