Krymské pláže likviduje uniklá ropa, ekologové objevili desítky mrtvých kytovců
Nejméně 32 delfínů se stalo obětí ropné skvrny, která se rozšířila v Kerčské úžině mezi Azovským a Černým mořem, poté co zde v prosinci 2024 bouře poškodila dva ruské tankery. Odborníci z ruské organizace Delfa zabývající se záchranou a výzkumem delfínů do začátku roku 2025 objevili celkem 61 uhynulých kytovců, stav 29 nalezených těl ale naznačuje, že k úmrtí došlo ještě před ropnou havárií.
Zastaralé tankery Volgoněfť 239 a Volgoněfť 212 převážely celkem 9200 tun mazutu, z čehož nejméně 3700 tun uniklo do Azovského moře. Jedna z lodí najela v polovině prosince na břeh, další se začala u pobřeží potápět. Zahynul při tom jeden člen posádky.
Přečtěte si také: Velryby předvedly synchronizované plavání na vzdálenost 100 km. Záhada nemá vysvětlení
„Soudě podle stavu těl s největší pravděpodobností většina těchto kytovců zemřela během prvních deseti dnů po katastrofě,“ napsali na svém telegramovém účtu ruští ekologové. Podle nich většina nalezených kytovců patří mezi kriticky ohrožené druhy, jako je delfín skákavý a delfín obecný.
Uniklý mazut kontaminoval pobřeží Krymu a postupně se rozšířil až do Sevastopolu ležícího 250 kilometrů od Kerčské úžiny. Místní instituce a dobrovolníci již na pobřeží odklidili 96 000 tun kontaminovaného písku a půdy, podle ruského ministerstva pro mimořádné události ale bude nutné celkem odstranit 200 000 tun materiálu.
Válečná zóna likviduje kytovce
Azovské moře je s průměrnou hloubkou kolem 30 metrů nejmělčím mořem světa. Obývají ho nejméně tři druhy kytovců, vedle zmíněných delfínů také sviňucha obecná. Tito velcí mořští savci se spolu s dalšími živočichy stávají v masovém měřítku oběťmi války rozpoutané Ruskem proti Ukrajině.
Mohlo by vás také zajímat: Drama při záchraně 125 delfínů: V bahnité pasti číhala smrt. Vyčerpávající zásah ukazuje video
Od zahájení invaze v únoru 2022 moře na břeh vyplavilo již tisíce kytovců s popáleninami od výbuchů bomb nebo min. Dalším problémem je kesonová nemoc způsobená rychlým vynořením vyděšených kytovců z hloubky na hladinu.
Video, které jste mohli minout: Žralok zaútočí na dvakrát většího delfína. Podívejte se, jak ho prožene