Zemřel muž, jehož krev zachránila 2,4 milionu dětí. Na svůj přínos pro mnoho maminek byl velice pyšný
James Harrison . Během svého 88 let dlouhého života nikdy nezapomněl na rozhodnutí, které učinil ještě jako teenager, a díky němuž bezpečně přišly na svět víc než dva miliony miminek.
Říká se, že hrdinou se člověk nenarodí, hrdinou se stane. V případě Jamese Harrisona, jednoho z největších světových dárců krve, ten okamžik přišel krátce po 14. narozeninách. Tehdy podstoupil velkou operaci hrudníku, během níž do něj lékaři museli napumpovat celkem 13 litrů darované krve, aby ho udrželi naživu. Zotavoval se plné tři měsíce, během kterých měl víc než dost příležitostí přemýšlet o tom, co je v životě důležité. Nakonec sám sobě slíbil, že se stane dárcem krve, aby pomyslný dluh splatil.
Rh Faktor
Jde o vlastnost krevních buněk, kterou lékaři potřebují znát při transfuzích i v těhotenství. Pokud Rh negativní žena počne dítě s Rh pozitivním mužem, krev dítěte může být také Rh pozitivní. U prvního těhotenství nehrozí žádné velké riziko, ale při porodu krvinky plodu, který je Rh+, proniknou do krevního oběhu matky a její tělo proti nim začne vyvářet protilátky. Komplikace by ale nastaly při dalším těhotenství, kdyby plod byl opět Rh+.
Důležitá vlastnost krve
Poprvé krev daroval, jakmile mu bylo 18, a přestože nesnášel jehly, od té doby chodil krev darovat každé 2 týdny až do svých 80 let. Od lékařů se totiž dozvěděl, že jeho krev obsahuje také vzácný typ protilátek, anti-D. Velice zjednodušeně řečeno, z těchto protilátek se vyrábí přípravky, které lékaři podávají ihned po porodu ženám, jejichž krev má negativní Rh faktor (Rh-), ale narodilo se jim miminko, které má naopak pozitivní Rh faktor (Rh+). Kdyby přípravek nedostaly, jejich těla by si vytvořila proti Rh+ účinnou protilátku, která by pak napadla každý další počatý plod s Rh+.
V Austrálii je dárců s touto protilátkou méně než 200, jejich pomoc přitom podle dat australského Červeného kříže potřebuje každý rok asi 45 000 matek a jejich dětí. Harrisonova krev tak podle odhadů organizace pomohla zachránit 2,4 milionu miminek.
Rekordman
Harrison, jenž zemřel 17. února 2025 (poklidně a ve spánku) v pečovatelském domě v Novém Jižním Walesu v Austrálii, daroval krev a krevní plasmu tak často a v takovém množství, že dostal hned několik vyznamenání. Po mnoho let dokonce držel světový rekord, než ho v roce 2022 překonal jiný dárce z USA. "Můj otec byl velice pyšný na to, že mohl zachránit tolik lidí, aniž by ho to něco stálo nebo bolelo," uvedla jeho dcera Tracey Mellowshipová. I ona potřebovala protilátky anti-D, když své děti přivedla na svět. "Vždycky říkal, že to nebolí a že zachráněný život může být i ten váš vlastní," zavzpomínala na tatínka pro BBC.
Video, které jste mohli minout: Obrovská ryba se zakousla „mořské panně“ do hlavy, ukazuje video. Show skončila bojem o život.