Kouříte elektronické cigarety? Prý nejsou nezávisle prozkoumané
Bude kolem elektronických cigaret stejná lobby jako kolem klasických? Přece jen jde o tabák a peníze.
Škodí elektronické cigarety?
Škodlivost zahřívaného tabáku by měly posoudit nezávislé studie. Většina dosavadních pochází od výrobců, uvedl dnes v tiskové zprávě lékař a senátor Jaroslav Malý (za ČSSD). Zahřívaný tabák je na trhu přes rok, výrobky jako IQOS nebo Glo vyzkoušely podle odhadů výrobců stovky tisíc lidí. Běžné elektronické cigarety testovaly dvě třetiny všech kuřáků, kterých jsou v Česku asi tři miliony.
"Zahřívaný tabák rozhodně nelze doporučit nekuřákům. Musíme však akceptovat, že existují kuřáci, kteří nechtějí nebo většinou nedokážou přestat užívat nikotin. Pro ně jsou zejména elektronické cigarety méně rizikovou možností," uvedla Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Malý upozornil, že existuje několik desítek studií, které se zahřívanému tabáku věnují. Nejvíce jich ale podle něj pochází od samotného výrobce, firmy Philip Morris, který uvádí menší zdravotní rizika a nižší emise ve srovnání s klasickými cigaretami. "K zodpovědnému posouzení škodlivosti zahřívaného tabáku potřebujeme fakta. Pojďme se bavit o tom, že potřebujeme nezávislé studie," uvedl Malý.
Běžná cigareta
Když si zapálíte cigaretu, tak hoří při teplotě vyšší než 600 stupňů Celsia, náplně těchto výrobků se zahřívají na 240 až 300 stupňů a nevzniká tak karcinogenní dehet a další toxické látky.
Od zavedení zákazu kouření klasických cigaret v restauracích v polovině roku 2016 jsou povolené jen elektronické cigarety a vodní dýmky. Ministerstvo zdravotnictví podobně přistupuje k zahřívanému tabáku. "Provozovatelé je ale mohou ve svém podniku zakázat. Právně závazný výklad zákona by ovšem mohl provést u konkrétního případu pouze soud," dodal senátor.
Podle ředitele Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktora Mravčíka by se měla zvýšit osvěta, aby kuřáci případně přešli od klasických cigaret k méně rizikovým. Varoval ale před rizikem, že by elektronické cigarety mohly ke kouření lákat i dosavadní nekuřáky.
Zkušenosti s elektronickou cigaretou měla v roce 2016 podle průzkumu téměř pětina dotázaných. V posledním roce ji používal každý dvanáctý respondent, často ale v kombinaci s klasickými cigaretami.
Od poloviny letošního roku by měli výrobci odvádět ze zahřívaného tabáku spotřební daň stejně jako u klasického.